Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6302: Velká jasná Hmyzí mlhovina

Uznání: A. Zijlstra (UMIST) et al., ESA, NASA

Jasné hvězdokupy a mlhoviny na noční obloze planety Země se často pojmenovávají po květinách nebo hmyzu, a NGC 6302 není vyjímkou. Centrální hvězda této zvláštní planetární mlhoviny je ale při odhadované povrchové teplotě asi 250 000 stupňů C výjmečně horká. Mlhovina jasně září v ultrafialovém světle, ale hustým prstencem prachu ji skrývá před přímým pohledem. Nahoře je velice podrobný snímek mlhoviny kolem umírající hvězdy, který pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Prachový prstenec kolem centrální hvězdy, který protíná jasnou dutinu s ionizovaným plynem, je v levém horním rohu tohoto pohledu a je vidět skoro úplně zboku. V této horké kosmické obálce kolem hvězdy byly překvapivě detekovány minerály včetně vodního ledu a složitých uhlovodíků. NGC 6302 se nachází asi 4000 světelných let daleko v entomologicky odpovídajícím souhvězdím Štíra (Scorpius).

Štítky: Emisní mlhovina, Planetární mlhovina, Ngc 6302


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »