Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6302: Velká jasná Hmyzí mlhovina

Uznání: A. Zijlstra (UMIST) et al., ESA, NASA

Jasné hvězdokupy a mlhoviny na noční obloze planety Země se často pojmenovávají po květinách nebo hmyzu, a NGC 6302 není vyjímkou. Centrální hvězda této zvláštní planetární mlhoviny je ale při odhadované povrchové teplotě asi 250 000 stupňů C výjmečně horká. Mlhovina jasně září v ultrafialovém světle, ale hustým prstencem prachu ji skrývá před přímým pohledem. Nahoře je velice podrobný snímek mlhoviny kolem umírající hvězdy, který pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Prachový prstenec kolem centrální hvězdy, který protíná jasnou dutinu s ionizovaným plynem, je v levém horním rohu tohoto pohledu a je vidět skoro úplně zboku. V této horké kosmické obálce kolem hvězdy byly překvapivě detekovány minerály včetně vodního ledu a složitých uhlovodíků. NGC 6302 se nachází asi 4000 světelných let daleko v entomologicky odpovídajícím souhvězdím Štíra (Scorpius).

Štítky: Emisní mlhovina, Planetární mlhovina, Ngc 6302


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »