Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6369: Mlhovina Dušička

Uznání: Hubble Heritage Team, NASA

Tuto pěknou mlhovinu, katalogizovanou jako NGC 6369, objevil v 18. století astronom William Herschel, když dalekohledem zkoumal medicínské souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Poměrně slabá, kulatá mlhovina planetárního tvaru si získala populární přízvisko mlhovina Dušička. Obecně nemají planetární mlhoviny s planetami vůbec nic společného, ale místo toho vznikají na konci života slunci podobných hvězd, když jejich vnější vrstvy expandují do vesmíru, zatímco se jádro hvězdy smršťuje a stává se bílým trpaslíkem. Hvězda transformovaná na bílého trpaslíka je vidět ve středu, silně vyzařuje ultrafialové vlnové délky a pohání rozpínající se zář mlhoviny. Tento nádherný barevný snímek, vytvořený z údajů dalekohledu Hubble Space Telescope, vykazuje v NGC 6369 překvapivé komplexní podrobnosti a struktury. Hlavní prstencovitá struktura mlhoviny má napříč asi světelný rok a ionizované atomy kyslíku, vodíku vyzařují modrou, zelenou a červenou barvu. Mlhovina Dušička ve vzdálenosti přes 2000 světelných let umožňuje nahlédnout do osudu našeho Slunce, které by mělo od nynějška za pouhých 5 miliard let vytvořit svoji vlastní pěknou planetární mlhovinu.

Štítky: Planetární mlhovina, Herschel, Ngc6369


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »