Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Omega

Uznání: ACS Science & Engineering Team,

V hlubinách tmavých mračen prachu a molekulárního plynu, známých jako mlhovina Omega, i nadále vznikají hvězdy. Snímek nahoře z kamery Advanced Camera for Surveys kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje výtečné podrobnosti slavné hvězdotvorné oblasti. Tmavá prachová vlákna, která protkávají střed mlhoviny Omega, byla vytvářena v atmosférách chladných obrů a v troskách po výbuších supernov. Červené a modré odstíny pocházejí z plynu, který září po zahřátí radiací od okolních hmotných hvězd. Světelné body jsou samotné mladé hvězdy, některé jasnější než 100 sluncí. Tmavé globule značí ještě mladší soustavy, mračna plynu a prachu, který právě nyní kondenzuje za vzniku hvězd a planet. Mlhovina Omega se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Zobrazená oblast má asi 3000 krát větší průměr než naše sluneční soustava.

Štítky: Hubble, M17, Omega Nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »