Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Robert Gendler

Plejády, možná nejslavnější hvězdokupu na obloze, lze spatřit bez triedru dokonce i z hloubky světelně znečištěných měst. Plejády, které jsou též známé jako Sedm sester a M45, jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč měří jen 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou zřetelně patrné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly také nalezeny slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky byly obrazu dodány z estetických důvodů pomocí motouzu od draka věnovaného dětmi Roba Gendlera. Motouz byl upevněn přes rosnici dalekohledu.)

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, Open cluster m45


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »