Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Robert Gendler

Plejády, možná nejslavnější hvězdokupu na obloze, lze spatřit bez triedru dokonce i z hloubky světelně znečištěných měst. Plejády, které jsou též známé jako Sedm sester a M45, jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč měří jen 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou zřetelně patrné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly také nalezeny slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky byly obrazu dodány z estetických důvodů pomocí motouzu od draka věnovaného dětmi Roba Gendlera. Motouz byl upevněn přes rosnici dalekohledu.)

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, Open cluster m45


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »