Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Robert Gendler

Plejády, možná nejslavnější hvězdokupu na obloze, lze spatřit bez triedru dokonce i z hloubky světelně znečištěných měst. Plejády, které jsou též známé jako Sedm sester a M45, jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč měří jen 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou zřetelně patrné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly také nalezeny slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky byly obrazu dodány z estetických důvodů pomocí motouzu od draka věnovaného dětmi Roba Gendlera. Motouz byl upevněn přes rosnici dalekohledu.)

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, Open cluster m45


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »