Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v Trifidu

Uznání: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Prachové pilíře jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustější než jejich okolí, ale v nepřátelském okolí pomalu erodují. Na snímku nahoře je vidět konec obrovského pilíře z plynu a prachu v mlhovině Trifid, který je protknutý menším pilířem mířícím nahoru a neobvyklým výtryskem, který míří doleva. Růžové tečky jsou nově vzniklé nízkohmotné hvězdy. Hvězda poblíž konce menšího pilíře je pomalu zbavována svého akrečního plynu radiací z mnohem jasnější hvězdy situované doprava nahoru už mimo obrázek nahoře. Výtrysk dosahuje délky skoro jednoho světelného roku, ale bez externího osvětlení by nebyl vidět. Jak se bude z pilířů odpařovat plyn a prach, tak se možná v příštích 20 000 letech odhalí skrytý hvězdný zdroj tohoto výtrysku.

Štítky: Výtrysky, Trifid Nebula, Pillars


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »