Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězda, tmavý mrak

Uznání: A. Noriega-Crespo (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA (Inset: Digital Sky Survey)

Na tomto nedávno zveřejněném snímku ve falešných barvách z dalekohledu Spitzer Space Telescope se v infračerveném světle ukazují vysokorychlostní výtoky molekulárního plynu z mladého stelárního objektu. Infračervený zdroj katalogizovaný jako HH (Herbig-Haro) 46/47 se nachází v temné neboli v Bokově mlhovině, na optickém vloženém snímku poblíž rohu vpravo dole, která je většinou při pozorování ve viditelném světle neprůhledná. Energetický výtok dosahuje skoro jednoho světelného roku, hrouží se do tmavého mezihvězdného materiálu a přísluší rannému stádiu slunci podobné hvězdě. Může dobře reprezentovat vývojovou fázi našeho Slunce, která se odehrála zhruba před 4,5 miliardami let, spolu se vznikem naší sluneční soustavy z cirkumstelárního disku. Tato mladá hvězdná soustava je při vzdálenosti jen asi 1140 světelných let poměrně blízko, nachází se v námořním souhvězdní Plachty (Vela) a je výtečným objektem k vyzkoušení Spitzerových infračervených schopností.

Štítky: Hh 46/47, Herbig haro, Bok globular, Young star, Outflow


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »