Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězda, tmavý mrak

Uznání: A. Noriega-Crespo (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA (Inset: Digital Sky Survey)

Na tomto nedávno zveřejněném snímku ve falešných barvách z dalekohledu Spitzer Space Telescope se v infračerveném světle ukazují vysokorychlostní výtoky molekulárního plynu z mladého stelárního objektu. Infračervený zdroj katalogizovaný jako HH (Herbig-Haro) 46/47 se nachází v temné neboli v Bokově mlhovině, na optickém vloženém snímku poblíž rohu vpravo dole, která je většinou při pozorování ve viditelném světle neprůhledná. Energetický výtok dosahuje skoro jednoho světelného roku, hrouží se do tmavého mezihvězdného materiálu a přísluší rannému stádiu slunci podobné hvězdě. Může dobře reprezentovat vývojovou fázi našeho Slunce, která se odehrála zhruba před 4,5 miliardami let, spolu se vznikem naší sluneční soustavy z cirkumstelárního disku. Tato mladá hvězdná soustava je při vzdálenosti jen asi 1140 světelných let poměrně blízko, nachází se v námořním souhvězdní Plachty (Vela) a je výtečným objektem k vyzkoušení Spitzerových infračervených schopností.

Štítky: Hh 46/47, Herbig haro, Bok globular, Young star, Outflow


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »