Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a 37 hodinový měsíc

Uznání a copyright: James W. Young (Table Mountain Observatory), Used With Permission

Dne 26. října se k observatoři Tabulová hora nedaleko Wrightwoodu v Kalifornii v USA z východu blížily lesní požáry. Ale při pohledu na západ, hned po západu slunce, se astronom James Young mohl potěšit z tohoto uklidňujícího pohledu na mladý srpek Měsíce a brilantní Venuše v mizejícím soumraku. Tenoučký srpek, který zapadá za Mt. Baden-Powell, byl "starý" jenom 37 hodin, neboli 37 hodin po jeho fázi nového měsíce. Poté co v srpnu Venuše zmizela z ranního svítání, tak se zase ujala své prominentní role Večernice na západní obloze. Podobný nádherný pár tenkého srpečku Měsíce a jasné Večernice lze spatřit na západě i za dnešního večerního soumraku. Veselé Vánoce a všechno nejlepší od APODu!

Štítky: Měsíc, Venuše, Crescent moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »