Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a 37 hodinový měsíc

Uznání a copyright: James W. Young (Table Mountain Observatory), Used With Permission

Dne 26. října se k observatoři Tabulová hora nedaleko Wrightwoodu v Kalifornii v USA z východu blížily lesní požáry. Ale při pohledu na západ, hned po západu slunce, se astronom James Young mohl potěšit z tohoto uklidňujícího pohledu na mladý srpek Měsíce a brilantní Venuše v mizejícím soumraku. Tenoučký srpek, který zapadá za Mt. Baden-Powell, byl "starý" jenom 37 hodin, neboli 37 hodin po jeho fázi nového měsíce. Poté co v srpnu Venuše zmizela z ranního svítání, tak se zase ujala své prominentní role Večernice na západní obloze. Podobný nádherný pár tenkého srpečku Měsíce a jasné Večernice lze spatřit na západě i za dnešního večerního soumraku. Veselé Vánoce a všechno nejlepší od APODu!

Štítky: Měsíc, Venuše, Crescent moon


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »