Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté kopce na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Proč jsou některé kopce na Marsu tak vrstevnaté? Odpověď se stále hledá. Tmavé naváté písky na dně kráteru Arabia Terra zcela zřetelně obklopují vyčnívající světlé usazené horniny. Světlé horniny se zdají zřetelně strukturované do mnoha vrstev, z nichž nejnižší jsou pravděpodobně velice staré. Přestože i tmavý písek tvoří duny, tak snadněji jsou vidět zvlněné duny světle zbarveného písku, které obklopují stupňovité tabule (mesas). Možná, že sám větrem hnaný písek erodoval kdysi velké tabule do vrstevnatých kopců. Většina vrstevnatých teras je dosti široká na to, aby je mohlo kolem dokola objet nákladní auto. Snímek nahoře ukazuje oblast o průměru asi 3 km a byl pořízen v říjnu sondou Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu. Zítra má k rudé planetě přiletět první ze tří automatických kosmických lodí ze Země.

Štítky: Mars, MGS, Layered hills


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »