Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedimentární Mars

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Snímkování s vysokým rozlišení oblasti v Schiaparelli Basin na Marsu 3. června kamerou družice MGS Mars Orbiter poskytlo tento úžasný příklad vrstevnaté formace uvnitř starého impaktního kráteru. Takové struktury by na planetě Zemi byly k vidění v sedimentárních horninách, kde se materiál ukládal na spodku starých jezer nebo oceánů a poté zvětral a odhalil vrstvy. Za pomoci Slunce svítícího zleva se ukazuje, že se centrální vrstva nachází nad ostatními uvnitř kráteru širokého 2.3 kilometru. Ve vzdálené minulosti Marsu mohl být kráter zaplněný vodou, možná spočíval na spodku jezera vyplňujícího Schiaparelliho impaktní bazén. Možná ale mohly takové vrstvy vznikat při usazování materiálu z větrné marťanské atmosféry. Zatímco družice pokračuje v průzkumu marťanského povrchu z oběžné dráhy, tak se počátkem příštího roku pokusí sondy NASA Spirit a Opportunity na Marsu přistát a více prozkoumat vzrušující historii vody na Rudé planetě.

Štítky: Mars, Kráter, Sedimentary rock, Schiaparelli basin


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »