Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedimentární Mars

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Snímkování s vysokým rozlišení oblasti v Schiaparelli Basin na Marsu 3. června kamerou družice MGS Mars Orbiter poskytlo tento úžasný příklad vrstevnaté formace uvnitř starého impaktního kráteru. Takové struktury by na planetě Zemi byly k vidění v sedimentárních horninách, kde se materiál ukládal na spodku starých jezer nebo oceánů a poté zvětral a odhalil vrstvy. Za pomoci Slunce svítícího zleva se ukazuje, že se centrální vrstva nachází nad ostatními uvnitř kráteru širokého 2.3 kilometru. Ve vzdálené minulosti Marsu mohl být kráter zaplněný vodou, možná spočíval na spodku jezera vyplňujícího Schiaparelliho impaktní bazén. Možná ale mohly takové vrstvy vznikat při usazování materiálu z větrné marťanské atmosféry. Zatímco družice pokračuje v průzkumu marťanského povrchu z oběžné dráhy, tak se počátkem příštího roku pokusí sondy NASA Spirit a Opportunity na Marsu přistát a více prozkoumat vzrušující historii vody na Rudé planetě.

Štítky: Mars, Kráter, Sedimentary rock, Schiaparelli basin


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »