Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedimentární Mars

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Snímkování s vysokým rozlišení oblasti v Schiaparelli Basin na Marsu 3. června kamerou družice MGS Mars Orbiter poskytlo tento úžasný příklad vrstevnaté formace uvnitř starého impaktního kráteru. Takové struktury by na planetě Zemi byly k vidění v sedimentárních horninách, kde se materiál ukládal na spodku starých jezer nebo oceánů a poté zvětral a odhalil vrstvy. Za pomoci Slunce svítícího zleva se ukazuje, že se centrální vrstva nachází nad ostatními uvnitř kráteru širokého 2.3 kilometru. Ve vzdálené minulosti Marsu mohl být kráter zaplněný vodou, možná spočíval na spodku jezera vyplňujícího Schiaparelliho impaktní bazén. Možná ale mohly takové vrstvy vznikat při usazování materiálu z větrné marťanské atmosféry. Zatímco družice pokračuje v průzkumu marťanského povrchu z oběžné dráhy, tak se počátkem příštího roku pokusí sondy NASA Spirit a Opportunity na Marsu přistát a více prozkoumat vzrušující historii vody na Rudé planetě.

Štítky: Mars, Kráter, Sedimentary rock, Schiaparelli basin


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »