Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa temné hmoty

Uznání: J.-P. Kneib (Observatoire Midi-Pyrenees, Caltech) et al., ESA, NASA

Celková hmotnost obří galaktické kupy CL0025+1654, vzdálené asi 4.5 miliardy světelných let, tvoří kosmickou gravitační čočku, která ohýbá světlo, tak jak předpověděla Einsteinova teorie gravitace a vytváří detekovatelné obrazy dokonce ještě vzdálenějších galaxií v pozadí. Úhrnná hmotnost kupy je pochopitelně sumou samotných galaxií, které jsou vidět jako obyčejná zářící hmota, a neviditelné temné hmoty kupy, jejíž podstata ale zůstává neznámá. Analýzou distribuce zářivé hmoty a vlastností zobrazení gravitační čočkou, které závisí na úhrnné hmotnosti kupy, ale badatelé rozřešili problém jak sledovat rozložení tmavé hmoty. Jejich výsledná mapa ukazuje jinak neviditelný vesmír v modré barvě a polohy kup galaxií ve žluté barvě. Práce se zakládá na rozsáhlých pozorováních kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope a ukazuje, že tmavá hmota není v kupách rozložena rovnoměrně, ale těsně sleduje výskyt zářivé hmoty.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Gravitační čočky, Cl0024+164


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »