Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa temné hmoty

Uznání: J.-P. Kneib (Observatoire Midi-Pyrenees, Caltech) et al., ESA, NASA

Celková hmotnost obří galaktické kupy CL0025+1654, vzdálené asi 4.5 miliardy světelných let, tvoří kosmickou gravitační čočku, která ohýbá světlo, tak jak předpověděla Einsteinova teorie gravitace a vytváří detekovatelné obrazy dokonce ještě vzdálenějších galaxií v pozadí. Úhrnná hmotnost kupy je pochopitelně sumou samotných galaxií, které jsou vidět jako obyčejná zářící hmota, a neviditelné temné hmoty kupy, jejíž podstata ale zůstává neznámá. Analýzou distribuce zářivé hmoty a vlastností zobrazení gravitační čočkou, které závisí na úhrnné hmotnosti kupy, ale badatelé rozřešili problém jak sledovat rozložení tmavé hmoty. Jejich výsledná mapa ukazuje jinak neviditelný vesmír v modré barvě a polohy kup galaxií ve žluté barvě. Práce se zakládá na rozsáhlých pozorováních kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope a ukazuje, že tmavá hmota není v kupách rozložena rovnoměrně, ale těsně sleduje výskyt zářivé hmoty.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Gravitační čočky, Cl0024+164


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »