Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa temné hmoty

Uznání: J.-P. Kneib (Observatoire Midi-Pyrenees, Caltech) et al., ESA, NASA

Celková hmotnost obří galaktické kupy CL0025+1654, vzdálené asi 4.5 miliardy světelných let, tvoří kosmickou gravitační čočku, která ohýbá světlo, tak jak předpověděla Einsteinova teorie gravitace a vytváří detekovatelné obrazy dokonce ještě vzdálenějších galaxií v pozadí. Úhrnná hmotnost kupy je pochopitelně sumou samotných galaxií, které jsou vidět jako obyčejná zářící hmota, a neviditelné temné hmoty kupy, jejíž podstata ale zůstává neznámá. Analýzou distribuce zářivé hmoty a vlastností zobrazení gravitační čočkou, které závisí na úhrnné hmotnosti kupy, ale badatelé rozřešili problém jak sledovat rozložení tmavé hmoty. Jejich výsledná mapa ukazuje jinak neviditelný vesmír v modré barvě a polohy kup galaxií ve žluté barvě. Práce se zakládá na rozsáhlých pozorováních kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope a ukazuje, že tmavá hmota není v kupách rozložena rovnoměrně, ale těsně sleduje výskyt zářivé hmoty.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Gravitační čočky, Cl0024+164


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »