Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars vycházející za Psí skálou

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Viděli jste poslední dobou Mars? Jelikož jsou Země a Mars blízko svého nejtěsnějšího přiblížení za téměř 60 000 let, které nastane 27. srpna, tak se Rudá planeta začala jevit jako výrazně jasná a v dalekohledech i v triedrech ukazuje pozoruhodné podrobnosti. I když po západu slunce není Mars ještě vidět, tak ho lze spatřit každý večer vycházet postupně dříve. Jakmile je ale už nad obzorem, tak lze Mars snadno spatřit jak předvádí typický oranžově červený odstín a je po Slunci, nedalekém Měsíci a Venuši nejjasnějším objektem na obloze. Potom co na své oběžné dráze kolem Slunce Země předstihne Mars, tak bude Mars viditelný hned po západu slunce, i když jeho historická jasnost už začne klesat. Snímek nahoře zachycuje Mars jak vychází na jihovýchodě vedle Psí skály ve státním parku Údolí ohně v Nevadě v USA.

Štítky: Mars, Poodle Rock


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »