Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze Stephanova kvintetu

Uznání: X-ray: G.Trinchieri (INAF-Brera) et al., CXC, NASA
Optical: Palomar Digital Sky Survey

Stephanův kvintet je pitoreskní uskupení galaxií se zjevnými problémy, vzdálené asi 300 miliónů světelných let v souhvězdí Pegasa. V této vzdálenosti zabírá přes 200 000 světelných let. Kompozitní snímek ve falešných barvách ilustruje mohutnou podstatu této vícenásobné srážky galaxií, zde zobrazené pomocí rentgenových údajů z observatoře Chandra superponovaných v modré barvě do žlutého optického snímku. Rentgenové záření z centrálního modrého mraku, který probíhá vertikálně obrázkem, je vytvářeno plynem zahřátým na milióny stupňů energetickým rázem kosmického měřítka. Ráz nejspíše pochází od mezihvězdného plynu ve velké spirální galaxii, lze ji vidět bezprostředně napravo od mraku, který se srazil s řídkým mezigalaktickým plynem kvintetu, jak tato galaxie procházela centrálními oblastmi skupiny. Miliardy let opakovaných průchodů této skupiny galaxií horkým intergalaktickým plynem by je měly postupně obrat o jejich všechen hvězdotvorný materiál. Velká spirální galaxie, která vyčnívá nad spodním okrajem tohoto pohledu, je vzdálená zhruba 35 miliónů světelných let a nemá ke kvintetu žádný vztah.

Štítky: Rentgenový, Stephanův kvintet, Interacting galaxies


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »