Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze Stephanova kvintetu

Uznání: X-ray: G.Trinchieri (INAF-Brera) et al., CXC, NASA
Optical: Palomar Digital Sky Survey

Stephanův kvintet je pitoreskní uskupení galaxií se zjevnými problémy, vzdálené asi 300 miliónů světelných let v souhvězdí Pegasa. V této vzdálenosti zabírá přes 200 000 světelných let. Kompozitní snímek ve falešných barvách ilustruje mohutnou podstatu této vícenásobné srážky galaxií, zde zobrazené pomocí rentgenových údajů z observatoře Chandra superponovaných v modré barvě do žlutého optického snímku. Rentgenové záření z centrálního modrého mraku, který probíhá vertikálně obrázkem, je vytvářeno plynem zahřátým na milióny stupňů energetickým rázem kosmického měřítka. Ráz nejspíše pochází od mezihvězdného plynu ve velké spirální galaxii, lze ji vidět bezprostředně napravo od mraku, který se srazil s řídkým mezigalaktickým plynem kvintetu, jak tato galaxie procházela centrálními oblastmi skupiny. Miliardy let opakovaných průchodů této skupiny galaxií horkým intergalaktickým plynem by je měly postupně obrat o jejich všechen hvězdotvorný materiál. Velká spirální galaxie, která vyčnívá nad spodním okrajem tohoto pohledu, je vzdálená zhruba 35 miliónů světelných let a nemá ke kvintetu žádný vztah.

Štítky: Rentgenový, Stephanův kvintet, Interacting galaxies


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »