Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z HCG 62

Uznání: J. Vrtilek et al., CfA, NASA

Při pátrání po galaxiích na obloze identifikoval kanadský astronom Paul Hickson se svými kolegy asi 100 kompaktních skupin galaxií, jež se nyní nazývají Hicksonovi kompaktní skupiny (Hickson Compact Groups - HCGs). S pouze několika členy ve skupině jsou HGS mnohem menší než nesmírné kupy galaxií skrývající se ve vesmíru, ale zdá se, že jsou podobně jako velké kupy galaxií vyplněny horkým plynem s rentgenovou emisí. Ve skutečnosti by mohly být skupiny galaxií jako jsou HCG stavebními kameny velkých kup. Tento rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra odhaluje rentgenovou emisi plynu v jedné takové skupině HCG 62 do překvapivých detailů. Černé a zelené barvy na snímku představují nízké intenzity, zatímco červené a fialové odstíny představují vysoké rentgenové intenzity. Nápadnými útvary na rentgenovém snímku jsou málo jasné kapkovité útvary vlevo nahoře a vpravo dole, které symetricky odděluje intenzivní centrální rentgenová oblast. HCG 62 leží v Panně (Virgo) a poblíž středu skupiny sídlí eliptická galaxie NGC 4761. Na optických vlnových délkách poskytují některé HCG pěknou podívanou dokonce i dalekohledy středních velikostí.

Štítky: Galaxie, Rentgenový, Plyn, Galaxy group, Hcg62


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »