Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z HCG 62

Uznání: J. Vrtilek et al., CfA, NASA

Při pátrání po galaxiích na obloze identifikoval kanadský astronom Paul Hickson se svými kolegy asi 100 kompaktních skupin galaxií, jež se nyní nazývají Hicksonovi kompaktní skupiny (Hickson Compact Groups - HCGs). S pouze několika členy ve skupině jsou HGS mnohem menší než nesmírné kupy galaxií skrývající se ve vesmíru, ale zdá se, že jsou podobně jako velké kupy galaxií vyplněny horkým plynem s rentgenovou emisí. Ve skutečnosti by mohly být skupiny galaxií jako jsou HCG stavebními kameny velkých kup. Tento rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra odhaluje rentgenovou emisi plynu v jedné takové skupině HCG 62 do překvapivých detailů. Černé a zelené barvy na snímku představují nízké intenzity, zatímco červené a fialové odstíny představují vysoké rentgenové intenzity. Nápadnými útvary na rentgenovém snímku jsou málo jasné kapkovité útvary vlevo nahoře a vpravo dole, které symetricky odděluje intenzivní centrální rentgenová oblast. HCG 62 leží v Panně (Virgo) a poblíž středu skupiny sídlí eliptická galaxie NGC 4761. Na optických vlnových délkách poskytují některé HCG pěknou podívanou dokonce i dalekohledy středních velikostí.

Štítky: Galaxie, Rentgenový, Plyn, Galaxy group, Hcg62


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »