Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z HCG 62

Uznání: J. Vrtilek et al., CfA, NASA

Při pátrání po galaxiích na obloze identifikoval kanadský astronom Paul Hickson se svými kolegy asi 100 kompaktních skupin galaxií, jež se nyní nazývají Hicksonovi kompaktní skupiny (Hickson Compact Groups - HCGs). S pouze několika členy ve skupině jsou HGS mnohem menší než nesmírné kupy galaxií skrývající se ve vesmíru, ale zdá se, že jsou podobně jako velké kupy galaxií vyplněny horkým plynem s rentgenovou emisí. Ve skutečnosti by mohly být skupiny galaxií jako jsou HCG stavebními kameny velkých kup. Tento rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra odhaluje rentgenovou emisi plynu v jedné takové skupině HCG 62 do překvapivých detailů. Černé a zelené barvy na snímku představují nízké intenzity, zatímco červené a fialové odstíny představují vysoké rentgenové intenzity. Nápadnými útvary na rentgenovém snímku jsou málo jasné kapkovité útvary vlevo nahoře a vpravo dole, které symetricky odděluje intenzivní centrální rentgenová oblast. HCG 62 leží v Panně (Virgo) a poblíž středu skupiny sídlí eliptická galaxie NGC 4761. Na optických vlnových délkách poskytují některé HCG pěknou podívanou dokonce i dalekohledy středních velikostí.

Štítky: Galaxie, Rentgenový, Plyn, Galaxy group, Hcg62


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »