Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereopohled na Apollo a Suveyor

Uznání: Apollo 12, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Nasaďte si červenomodré brýle a zadívejte se na tento stereoskopický pohled z povrchu Měsíce! Patrick Vantuyne se inspiroval sobotním snímkem APOD a nabídl tento stereozáběr vytvořený ze snímků od astronauta Apolla 12 Pete Conrada jenž v listopadu 1969 navštívil sondu Surveyor 3. Aby Vantuyne mohl vytvořit tento snímek, tak se pečlivě probíral snímky nabízenými ke stažení z webstránek Apollo Lunar Surface Journal aby vyhledal dva, které by vytvořily odpovídající "stereoskopický pár". Ty dva snímky, které nalezl zachycují scénu jenom z trochu odlišných míst, zhruba odpovídající vzdálenosti mezi lidskýma očima. Kombinací dvou odlišných snímků, z nichž je jeden obarven červeně a druhý modře při odpovídajícím posunutí vytvoří stereo efekt, pokud se ovšem dívá červenomodrými brýlemi s červeným sklem na levém oku. Barevné filtry způsobují, že každé oko vidí pouze obraz jenž odpovídá správnému bodu pohledu a mozek pak interpretuje výsledek jako normální stereoskopický pohled.

(Poznámka editora: Pokud už máte tyto brýle nasazené, tak vězte, že na webu jsou i další zdroje astronomických a kosmických stereosnímků včetně archívu Mars Path Finder a 3D cesty Sluneční soustavou.)

Štítky: Apollo 12, Stereo, Vision, Red-blue glasses, Anaglyph


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »