Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereopohled na Apollo a Suveyor

Uznání: Apollo 12, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Nasaďte si červenomodré brýle a zadívejte se na tento stereoskopický pohled z povrchu Měsíce! Patrick Vantuyne se inspiroval sobotním snímkem APOD a nabídl tento stereozáběr vytvořený ze snímků od astronauta Apolla 12 Pete Conrada jenž v listopadu 1969 navštívil sondu Surveyor 3. Aby Vantuyne mohl vytvořit tento snímek, tak se pečlivě probíral snímky nabízenými ke stažení z webstránek Apollo Lunar Surface Journal aby vyhledal dva, které by vytvořily odpovídající "stereoskopický pár". Ty dva snímky, které nalezl zachycují scénu jenom z trochu odlišných míst, zhruba odpovídající vzdálenosti mezi lidskýma očima. Kombinací dvou odlišných snímků, z nichž je jeden obarven červeně a druhý modře při odpovídajícím posunutí vytvoří stereo efekt, pokud se ovšem dívá červenomodrými brýlemi s červeným sklem na levém oku. Barevné filtry způsobují, že každé oko vidí pouze obraz jenž odpovídá správnému bodu pohledu a mozek pak interpretuje výsledek jako normální stereoskopický pohled.

(Poznámka editora: Pokud už máte tyto brýle nasazené, tak vězte, že na webu jsou i další zdroje astronomických a kosmických stereosnímků včetně archívu Mars Path Finder a 3D cesty Sluneční soustavou.)

Štítky: Apollo 12, Stereo, Vision, Red-blue glasses, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »