Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Missoula na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a uvidíte skály, krátery a kopce, které byly vidět minulý týden z roveru Spirit, který pokračuje ve své jízdě po Marsu. Z oběžné dráhy se zdá, že kráter Missoula, který zabírá většinu snímku nahoře, má uvnitř vyvrženiny z kráteru Bonneville. Při bližší prohlídce ovšem Spirit našel jenom důkazy navátých přesypů. Skály vykazují početné puchýřky a malé dutiny, které možná vznikly, jak se dávná voda odpařovala z žhavé, ale chladnoucí lávy. Konečným plánovaným cílem roveru Spirit jsou v dálce viditelné kopce Columbia Hills. Oba rovery už na Marsu úspěšně ukončily svoje původní mise a nyní se věnují příležitostnému průzkumu.

Štítky: Mars, Spirit, Missoula crater


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »