Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Missoula na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a uvidíte skály, krátery a kopce, které byly vidět minulý týden z roveru Spirit, který pokračuje ve své jízdě po Marsu. Z oběžné dráhy se zdá, že kráter Missoula, který zabírá většinu snímku nahoře, má uvnitř vyvrženiny z kráteru Bonneville. Při bližší prohlídce ovšem Spirit našel jenom důkazy navátých přesypů. Skály vykazují početné puchýřky a malé dutiny, které možná vznikly, jak se dávná voda odpařovala z žhavé, ale chladnoucí lávy. Konečným plánovaným cílem roveru Spirit jsou v dálce viditelné kopce Columbia Hills. Oba rovery už na Marsu úspěšně ukončily svoje původní mise a nyní se věnují příležitostnému průzkumu.

Štítky: Mars, Spirit, Missoula crater


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »