Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama ze Spiritu z okraje kráteru Bonneville

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a sledujte tento dech vyrážející pohled na marťanský povrch z jižního okraje malého kráteru zvaného Bonneville. Toto ostré 180 stupňové panorama pořídil rover NASA Spirit v solech 68 a 69 při své zastávce na rudé planetě, která následovala po více jak 300 metrové cestě ze svého místa přistání uvnitř rozsáhlé oblasti kráteru Gusev. Samotný kráter Bonneville má asi 200 metrů. Kameny rozeseté v této oblasti jsou potenciální "ejecta" z Bonneville, tedy trosky vyvržené z pod marťanského povrchu impaktem, který vytvořil kráter. Badatelé jsou celí nedočkaví, aby mohli potvrdit tento scénář, jelikož by takový materiál mohl být vodítkem ke geologické historii oblasti. A co je ta zářivá skvrna vlevo, hned za vzdálenějším okrajem kráteru? To je tepelný štít landeru Spirit.

Štítky: Mars, Panorama, Spirit


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »