Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama ze Spiritu z okraje kráteru Bonneville

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a sledujte tento dech vyrážející pohled na marťanský povrch z jižního okraje malého kráteru zvaného Bonneville. Toto ostré 180 stupňové panorama pořídil rover NASA Spirit v solech 68 a 69 při své zastávce na rudé planetě, která následovala po více jak 300 metrové cestě ze svého místa přistání uvnitř rozsáhlé oblasti kráteru Gusev. Samotný kráter Bonneville má asi 200 metrů. Kameny rozeseté v této oblasti jsou potenciální "ejecta" z Bonneville, tedy trosky vyvržené z pod marťanského povrchu impaktem, který vytvořil kráter. Badatelé jsou celí nedočkaví, aby mohli potvrdit tento scénář, jelikož by takový materiál mohl být vodítkem ke geologické historii oblasti. A co je ta zářivá skvrna vlevo, hned za vzdálenějším okrajem kráteru? To je tepelný štít landeru Spirit.

Štítky: Mars, Panorama, Spirit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »