Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama ze Spiritu z okraje kráteru Bonneville

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a sledujte tento dech vyrážející pohled na marťanský povrch z jižního okraje malého kráteru zvaného Bonneville. Toto ostré 180 stupňové panorama pořídil rover NASA Spirit v solech 68 a 69 při své zastávce na rudé planetě, která následovala po více jak 300 metrové cestě ze svého místa přistání uvnitř rozsáhlé oblasti kráteru Gusev. Samotný kráter Bonneville má asi 200 metrů. Kameny rozeseté v této oblasti jsou potenciální "ejecta" z Bonneville, tedy trosky vyvržené z pod marťanského povrchu impaktem, který vytvořil kráter. Badatelé jsou celí nedočkaví, aby mohli potvrdit tento scénář, jelikož by takový materiál mohl být vodítkem ke geologické historii oblasti. A co je ta zářivá skvrna vlevo, hned za vzdálenějším okrajem kráteru? To je tepelný štít landeru Spirit.

Štítky: Mars, Panorama, Spirit


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »