Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety Bradfield a LINEAR vycházejí

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Vlevo lze snadno spatřit kometu Bradfield, ale dokážete najít kometu LINEAR vpravo? Minulý týden, těsně před východem slunce, byly ze severní polokoule současně vidět ve stejné části oblohy dvě jasné komety. Snímek s dlouhou expozicí nahoře byl pořízen ráno 29. dubna z Joshua Tree National Park v Kalifornii v USA. Kometa C/2004 F4 (Bradfield) předvádí neočekávaně dobré představení, jak se vzdaluje od Slunce i od Země a mizí z dohledu. Někteří pozorovatelé odhadují délku jejího ohonu kolem 10 stupňů. Zato kometa C/2002 T7 (LINEAR), která zrovna proletěla kolem Slunce, se nyní blíží k Zemi. Přestože že ve skutečnosti slábne, tak T7 se bude až do poloviny května jevit stále jasnější, a tak bude na jižní polokouli nadále vidět i neozbrojeným okem a to až do června. Třetí kometa viditelná pouhým okem - Q4, bude viditelná pro pozorovatele na severní obloze v polovině května.

Štítky: Comets, Bradfield, T7, LINEAR


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »