Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety Bradfield a LINEAR vycházejí

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Vlevo lze snadno spatřit kometu Bradfield, ale dokážete najít kometu LINEAR vpravo? Minulý týden, těsně před východem slunce, byly ze severní polokoule současně vidět ve stejné části oblohy dvě jasné komety. Snímek s dlouhou expozicí nahoře byl pořízen ráno 29. dubna z Joshua Tree National Park v Kalifornii v USA. Kometa C/2004 F4 (Bradfield) předvádí neočekávaně dobré představení, jak se vzdaluje od Slunce i od Země a mizí z dohledu. Někteří pozorovatelé odhadují délku jejího ohonu kolem 10 stupňů. Zato kometa C/2002 T7 (LINEAR), která zrovna proletěla kolem Slunce, se nyní blíží k Zemi. Přestože že ve skutečnosti slábne, tak T7 se bude až do poloviny května jevit stále jasnější, a tak bude na jižní polokouli nadále vidět i neozbrojeným okem a to až do června. Třetí kometa viditelná pouhým okem - Q4, bude viditelná pro pozorovatele na severní obloze v polovině května.

Štítky: Comets, Bradfield, T7, LINEAR


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »