Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nejpodivuhodnější měsíc ve sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento snímek, který ukazuje Io ve skutečných barvách, pořídila v červenci 1999 kosmická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera. Barvy Io pocházejí od síry a roztavené křemenné horniny. Neobvyklý povrch Io se udržuje velice mladý svojí soustavou aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy Jupitera protahují Io a tlumí kolébání, které způsobují další Galileovské měsíce. Výsledné tření vysoce zahřívá vnitřek Io a způsobuje, že roztavená hornina vystřeluje skrze povrch ven. Sopky na Io jsou natolik aktivní, že efektivně obracejí celý měsíc naruby ven. Určitá část sopečné lávy na Io je tak horká, že ve tmě září.

Štítky: Io, Jupiter, True color


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

ohnisko 52,5mm, složeno 64 snímků

Další informace »