Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nejpodivuhodnější měsíc ve sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento snímek, který ukazuje Io ve skutečných barvách, pořídila v červenci 1999 kosmická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera. Barvy Io pocházejí od síry a roztavené křemenné horniny. Neobvyklý povrch Io se udržuje velice mladý svojí soustavou aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy Jupitera protahují Io a tlumí kolébání, které způsobují další Galileovské měsíce. Výsledné tření vysoce zahřívá vnitřek Io a způsobuje, že roztavená hornina vystřeluje skrze povrch ven. Sopky na Io jsou natolik aktivní, že efektivně obracejí celý měsíc naruby ven. Určitá část sopečné lávy na Io je tak horká, že ve tmě září.

Štítky: Io, Jupiter, True color


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »