Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nejpodivuhodnější měsíc ve sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento snímek, který ukazuje Io ve skutečných barvách, pořídila v červenci 1999 kosmická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera. Barvy Io pocházejí od síry a roztavené křemenné horniny. Neobvyklý povrch Io se udržuje velice mladý svojí soustavou aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy Jupitera protahují Io a tlumí kolébání, které způsobují další Galileovské měsíce. Výsledné tření vysoce zahřívá vnitřek Io a způsobuje, že roztavená hornina vystřeluje skrze povrch ven. Sopky na Io jsou natolik aktivní, že efektivně obracejí celý měsíc naruby ven. Určitá část sopečné lávy na Io je tak horká, že ve tmě září.

Štítky: Io, Jupiter, True color


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »