Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Mz3: Mravenčí mlhovina

Uznání: R. Sahai (JPL) et al., Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Proč není tento mravenec velkou koulí? Planetární mlhovina Mz3 byla odvržena hvězdou podobnou našemu Slunci, které je zcela jistě kulaté. Proč pak ale plyn, který proudí pryč vytváří mlhovinu ve tvaru mravence, která zcela zřetelně kulatá není? Příčinami mohou být vysoká tisícikilometrová rychlost vyvrhovaného plynu struktury dlouhé světelný rok a magnetismus hvězdy viditelné nahoře ve středu mlhoviny. Jedna možná odpověď je, že Mz3 skrývá druhou, slabou hvězdu, která obíhá blízko jasné hvězdy. Další hypotézy tvrdí, že plyn hvězdy tunelují její vlastní rotace a magnetické pole. Jelikož se centrální hvězda jeví jako podobná našemu vlastnímu Slunci, tak astronomové doufají, že vzrůstající porozumění historie tohoto obřího vesmírného mravence umožní užitečný náhled do možné budoucnosti našeho vlastního Slunce a Země.

Štítky: Planetární mlhovina, Mz3


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »