Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Mz3: Mravenčí mlhovina

Uznání: R. Sahai (JPL) et al., Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Proč není tento mravenec velkou koulí? Planetární mlhovina Mz3 byla odvržena hvězdou podobnou našemu Slunci, které je zcela jistě kulaté. Proč pak ale plyn, který proudí pryč vytváří mlhovinu ve tvaru mravence, která zcela zřetelně kulatá není? Příčinami mohou být vysoká tisícikilometrová rychlost vyvrhovaného plynu struktury dlouhé světelný rok a magnetismus hvězdy viditelné nahoře ve středu mlhoviny. Jedna možná odpověď je, že Mz3 skrývá druhou, slabou hvězdu, která obíhá blízko jasné hvězdy. Další hypotézy tvrdí, že plyn hvězdy tunelují její vlastní rotace a magnetické pole. Jelikož se centrální hvězda jeví jako podobná našemu vlastnímu Slunci, tak astronomové doufají, že vzrůstající porozumění historie tohoto obřího vesmírného mravence umožní užitečný náhled do možné budoucnosti našeho vlastního Slunce a Země.

Štítky: Planetární mlhovina, Mz3


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »