Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční světlo zapadajícího slunce

Uznání a copyright: Markus Strassfeld

Listopadové zatmění Měsíce bylo jedno z nejkratších v nedávných letech a také jedno z nejjasnějších, a tak demonstrovalo, že zemský stín není úplně tmavý. Zatmělý Měsíc zůstal během totality snadno viditelný a odrážel zčervenalé světlo filtrované na jeho povrch ze všech západů a východů, viděných z lunární perspektivy kolem okraje siluety Země. Amatérský astronom Markus Strassfeld doufal, že bude moci uvidět nebeskou stínohru z noční strany Země poblíž Kolína v Německu asi 400 000 kilometrů od měsíčního povrchu a tak, aby unikl jasnému městskému osvětlení sbalil digitální kameru s dalekohledem a vyjel asi 10 kilometrů z města ven. Naštěstí se asi hodinu před začátkem zatmění obloha vyčistila a tak mohl pořídit ostrý snímek západů osvětlujících zcela zakrytý Měsíc. U jasnějšího jižního okraje Měsíce vystupuje mladý paprskovitý kráter Tycho o průměru asi 85 kilometrů.

Štítky: Total lunar eclipse, Earth's shadow


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »