Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voyager ve vzdálenosti 90 AJ

Uznání ilustrace: Walt Feimer, NASA

Voyager 1 byl vypuštěn v roce 1977 a nyní je asi 12 světelných hodin, neboli 90 astronomických jednotek (AJ) od Slunce, což činí tuto kosmickou sondou nejvzdálenějším vyslancem lidstva ve vesmíru. Voyager 1 je nyní daleko za drahami vnějších planet a předpokládá se, že právě vstupuje do oblasti hlubokého vesmíru na hranici heliosféry, oblasti s dominantním slunečním větrem a magnetickým polem. Nové výsledky ze stále pracujících přístrojů vyvolaly určitou debatu, naznačily totiž, že by kosmická sonda mohla konečně vstupovat do fluktuačního pomezí známého jako terminační vlna slunečního větru. Na ilustraci nahoře je vyvedana terminační vlna ve tvaru bubliny tehdy, když se zrovna vítr ze Slunce dramaticky zpomalil a střádá se, jak se pohybuje do řídkého mezihvězdného plynu. A ještě dále, za heliopauzou se sluneční vítr začíná míchat s mezihvězdným plynem, zatímco pohyb heliosféry mezihvězdným prostorem vytváří obloukovou rázovou vlnu analogicky s lodí, která pluje vodou. Odhaduje se, že jak Voyager 1 tak i Voyager 2 mají dostatek energie a paliva, aby mohly pracovat zhruba až do roku 2020. Sonda nadále pluje do mezihvězdného prostoru rychlostí asi 3 AJ za rok.

Štítky: Sluneční vítr, Voyager, Heliosphere


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »