Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voyager ve vzdálenosti 90 AJ

Uznání ilustrace: Walt Feimer, NASA

Voyager 1 byl vypuštěn v roce 1977 a nyní je asi 12 světelných hodin, neboli 90 astronomických jednotek (AJ) od Slunce, což činí tuto kosmickou sondou nejvzdálenějším vyslancem lidstva ve vesmíru. Voyager 1 je nyní daleko za drahami vnějších planet a předpokládá se, že právě vstupuje do oblasti hlubokého vesmíru na hranici heliosféry, oblasti s dominantním slunečním větrem a magnetickým polem. Nové výsledky ze stále pracujících přístrojů vyvolaly určitou debatu, naznačily totiž, že by kosmická sonda mohla konečně vstupovat do fluktuačního pomezí známého jako terminační vlna slunečního větru. Na ilustraci nahoře je vyvedana terminační vlna ve tvaru bubliny tehdy, když se zrovna vítr ze Slunce dramaticky zpomalil a střádá se, jak se pohybuje do řídkého mezihvězdného plynu. A ještě dále, za heliopauzou se sluneční vítr začíná míchat s mezihvězdným plynem, zatímco pohyb heliosféry mezihvězdným prostorem vytváří obloukovou rázovou vlnu analogicky s lodí, která pluje vodou. Odhaduje se, že jak Voyager 1 tak i Voyager 2 mají dostatek energie a paliva, aby mohly pracovat zhruba až do roku 2020. Sonda nadále pluje do mezihvězdného prostoru rychlostí asi 3 AJ za rok.

Štítky: Sluneční vítr, Voyager, Heliosphere


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »