Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voyager ve vzdálenosti 90 AJ

Uznání ilustrace: Walt Feimer, NASA

Voyager 1 byl vypuštěn v roce 1977 a nyní je asi 12 světelných hodin, neboli 90 astronomických jednotek (AJ) od Slunce, což činí tuto kosmickou sondou nejvzdálenějším vyslancem lidstva ve vesmíru. Voyager 1 je nyní daleko za drahami vnějších planet a předpokládá se, že právě vstupuje do oblasti hlubokého vesmíru na hranici heliosféry, oblasti s dominantním slunečním větrem a magnetickým polem. Nové výsledky ze stále pracujících přístrojů vyvolaly určitou debatu, naznačily totiž, že by kosmická sonda mohla konečně vstupovat do fluktuačního pomezí známého jako terminační vlna slunečního větru. Na ilustraci nahoře je vyvedana terminační vlna ve tvaru bubliny tehdy, když se zrovna vítr ze Slunce dramaticky zpomalil a střádá se, jak se pohybuje do řídkého mezihvězdného plynu. A ještě dále, za heliopauzou se sluneční vítr začíná míchat s mezihvězdným plynem, zatímco pohyb heliosféry mezihvězdným prostorem vytváří obloukovou rázovou vlnu analogicky s lodí, která pluje vodou. Odhaduje se, že jak Voyager 1 tak i Voyager 2 mají dostatek energie a paliva, aby mohly pracovat zhruba až do roku 2020. Sonda nadále pluje do mezihvězdného prostoru rychlostí asi 3 AJ za rok.

Štítky: Sluneční vítr, Voyager, Heliosphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »