Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo se může stáčet a zároveň se točit

Uznání a copyright: M. J. Padgett, J. Leach (U. Glasgow) et al., Royal Society

Světlo je komplikovanější, než jsme si mysleli. Když astronomové měří světlo, tak se obvykle zajímají o jeho směr, energii a polarizaci (někdy). Ovšem nedávno si hlouběji uvědomili, že fotony mohou mít také orbitální úhlový moment (orbital angular momentum - OAM), vlastnost, která je analogická Zemi obíhající kolem Slunce a zároveň rotující kolem své osy. Na snímku nahoře je vidět, jak se stáčí vlnová fronta fotonů s OAM na rozdíl od ploché roviny světla s nulovým OAM. Světlo s OAM by šlo využít ke zvýšení informačního obsahu při komunikaci nebo pro odlišení specifických typů astronomických zdrojů. Při průchodu obyčejnou čočkou se světlo bez OAM soustřeďuje do bodu, kdežto světlo s OAM se soustřeďuje to prstence. Očekává se, že většina světla, které poletuje vesmírem má OAM tak malý (nebo nulový) OAM, že by vytvořilo prstýnek příliš malý na měření. Dokonce i když uvážíme další slibné metody měření, tak využití OAM k astronomickým objevům může být jak otázkou praktičnosti pozorování stejně jako teoretických možností.

Štítky: Twisted light, Orbital angular momentum


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »