Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční heliosféra a heliopauza

Uznání a copyright: P. C. Frisch (U. Chicago) et al., U. Indiana

Kde končí vliv Slunce? Nikdo si není jistý. Za drahami Neptuna a Pluta se rozpíná oblast, která se nazývaná heliosféra, kde pokračuje dominance slunečního magnetického pole a částic ze slunečního větru. Povrch, kde rychlost slunečního větru klesá pod rychlost zvuku se nazývá terminační vlna a je vyobrazena jako vnitřní ovál na počítačem vytvořené animaci nahoře. Předpokládá se, že se tento povrch se nachází blízko, ve vzdálenosti 75-90 AU. To je tak blízko, že sondy Pioneer nebo Voyager mohou brzy prolétnout naskrz, jelikož opouští Sluneční soustavu rychlostí asi 3 AU/rok. Aktuální kontaktní plocha mezi slunečními ionty a galaktickými ionty se nazývá heliopauza a předpokládá se, že je asi 110 AU daleko. Nahoře je vyobrazena jako střední povrch. Sluneční heliopauza se pohybuje přes místní mezihvězdné médium podobně, jako se pohybuje loď na vodě, tlačí před sebou rázovou vlnu, o které se předpokládá, že se nachází asi 230 AU daleko.

Štítky: Slunce, Heliosphere, Heliopause


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »