Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční heliosféra a heliopauza

Uznání a copyright: P. C. Frisch (U. Chicago) et al., U. Indiana

Kde končí vliv Slunce? Nikdo si není jistý. Za drahami Neptuna a Pluta se rozpíná oblast, která se nazývaná heliosféra, kde pokračuje dominance slunečního magnetického pole a částic ze slunečního větru. Povrch, kde rychlost slunečního větru klesá pod rychlost zvuku se nazývá terminační vlna a je vyobrazena jako vnitřní ovál na počítačem vytvořené animaci nahoře. Předpokládá se, že se tento povrch se nachází blízko, ve vzdálenosti 75-90 AU. To je tak blízko, že sondy Pioneer nebo Voyager mohou brzy prolétnout naskrz, jelikož opouští Sluneční soustavu rychlostí asi 3 AU/rok. Aktuální kontaktní plocha mezi slunečními ionty a galaktickými ionty se nazývá heliopauza a předpokládá se, že je asi 110 AU daleko. Nahoře je vyobrazena jako střední povrch. Sluneční heliopauza se pohybuje přes místní mezihvězdné médium podobně, jako se pohybuje loď na vodě, tlačí před sebou rázovou vlnu, o které se předpokládá, že se nachází asi 230 AU daleko.

Štítky: Slunce, Heliosphere, Heliopause


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »