Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznáná: Voyager Project, JPL, NASA

Na jiný den sv. Valentýna (14.února 1990), se sonda Voyager 1 letící 4 miliardy mil (6.4 mld km) od Slunce ohlédla zpátky, aby pořídila tento vůbec první rodinný portrét naší Sluneční soustavy. Kompletní portrét se skládá z 60 políček mozaiky pořízených z výše 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Snímky širokoúhlou kamerou Voyageru pokrývají vnitřní Sluneční soustavu (úplně vlevo) a vedou až k plynnému obrovi Neptunu, v té době k nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy (zarolujte vpravo). Polohy Venuše, Země, Jupitera, Saturna, Uranu a Neptuna označují odpovídající písmena, zatímco Slunce je jasná skvrna poblíž středu kruhu políček. Vložené snímky pro každou z planet pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu nejsou vidět Merkur, který je příliš blízko ke Slunci, než aby se dal zachytit a Mars, který je naneštěstí ukrytý ve slunečním světle rozptylovaném optickým systémem kamery. Poloha malého, slabého Pluta není vyznačena.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »