Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznáná: Voyager Project, JPL, NASA

Na jiný den sv. Valentýna (14.února 1990), se sonda Voyager 1 letící 4 miliardy mil (6.4 mld km) od Slunce ohlédla zpátky, aby pořídila tento vůbec první rodinný portrét naší Sluneční soustavy. Kompletní portrét se skládá z 60 políček mozaiky pořízených z výše 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Snímky širokoúhlou kamerou Voyageru pokrývají vnitřní Sluneční soustavu (úplně vlevo) a vedou až k plynnému obrovi Neptunu, v té době k nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy (zarolujte vpravo). Polohy Venuše, Země, Jupitera, Saturna, Uranu a Neptuna označují odpovídající písmena, zatímco Slunce je jasná skvrna poblíž středu kruhu políček. Vložené snímky pro každou z planet pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu nejsou vidět Merkur, který je příliš blízko ke Slunci, než aby se dal zachytit a Mars, který je naneštěstí ukrytý ve slunečním světle rozptylovaném optickým systémem kamery. Poloha malého, slabého Pluta není vyznačena.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »