Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznáná: Voyager Project, JPL, NASA

Na jiný den sv. Valentýna (14.února 1990), se sonda Voyager 1 letící 4 miliardy mil (6.4 mld km) od Slunce ohlédla zpátky, aby pořídila tento vůbec první rodinný portrét naší Sluneční soustavy. Kompletní portrét se skládá z 60 políček mozaiky pořízených z výše 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Snímky širokoúhlou kamerou Voyageru pokrývají vnitřní Sluneční soustavu (úplně vlevo) a vedou až k plynnému obrovi Neptunu, v té době k nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy (zarolujte vpravo). Polohy Venuše, Země, Jupitera, Saturna, Uranu a Neptuna označují odpovídající písmena, zatímco Slunce je jasná skvrna poblíž středu kruhu políček. Vložené snímky pro každou z planet pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu nejsou vidět Merkur, který je příliš blízko ke Slunci, než aby se dal zachytit a Mars, který je naneštěstí ukrytý ve slunečním světle rozptylovaném optickým systémem kamery. Poloha malého, slabého Pluta není vyznačena.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »