Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Listopadové měsíční zatmění

Uznání a copyright animace: Larry Koehn

V sobotu v noci a v neděli ráno (8./9. listopadu) projde Měsíc stínem Země a tak poskytne pozorovatelům oblohy v Americe, Evropě, Africe a západní Asii příležitost si vychutnat úplné měsíční zatmění. Co se měsíčních zatmění týká, tak toto bude jedno z nejkratších s totální fází trvající pouhých zhruba 25 minut. Tato důmyslná animace ukazuje měsíční úplněk, který se pohybuje zprava dole, vstupuje do polostínu (penumbra) a potom prochází dosti daleko dole od středu tmavší oblastí stínu neboli umbrou. Fáze úplného zatmění začíná 9. listopadu v 1:06 světového času (2:06 středoevropské času, 8:06pm EST Nov. 8), když Měsíc zcela vstoupí do umbry. Průchod mimo střed jednak garantuje krátkou totální fázi a jednak asi učiní listopadové zatmění dosti pravděpodobně dobře viditelné a barevné s jasným lemem u jižního okraje.

Štítky: Úplné zatmění, Lunární zatmění, Umbra, Penumbra, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »