Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Listopadové měsíční zatmění

Uznání a copyright animace: Larry Koehn

V sobotu v noci a v neděli ráno (8./9. listopadu) projde Měsíc stínem Země a tak poskytne pozorovatelům oblohy v Americe, Evropě, Africe a západní Asii příležitost si vychutnat úplné měsíční zatmění. Co se měsíčních zatmění týká, tak toto bude jedno z nejkratších s totální fází trvající pouhých zhruba 25 minut. Tato důmyslná animace ukazuje měsíční úplněk, který se pohybuje zprava dole, vstupuje do polostínu (penumbra) a potom prochází dosti daleko dole od středu tmavší oblastí stínu neboli umbrou. Fáze úplného zatmění začíná 9. listopadu v 1:06 světového času (2:06 středoevropské času, 8:06pm EST Nov. 8), když Měsíc zcela vstoupí do umbry. Průchod mimo střed jednak garantuje krátkou totální fázi a jednak asi učiní listopadové zatmění dosti pravděpodobně dobře viditelné a barevné s jasným lemem u jižního okraje.

Štítky: Úplné zatmění, Lunární zatmění, Umbra, Penumbra, Animated gif


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »