Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Listopadové měsíční zatmění

Uznání a copyright animace: Larry Koehn

V sobotu v noci a v neděli ráno (8./9. listopadu) projde Měsíc stínem Země a tak poskytne pozorovatelům oblohy v Americe, Evropě, Africe a západní Asii příležitost si vychutnat úplné měsíční zatmění. Co se měsíčních zatmění týká, tak toto bude jedno z nejkratších s totální fází trvající pouhých zhruba 25 minut. Tato důmyslná animace ukazuje měsíční úplněk, který se pohybuje zprava dole, vstupuje do polostínu (penumbra) a potom prochází dosti daleko dole od středu tmavší oblastí stínu neboli umbrou. Fáze úplného zatmění začíná 9. listopadu v 1:06 světového času (2:06 středoevropské času, 8:06pm EST Nov. 8), když Měsíc zcela vstoupí do umbry. Průchod mimo střed jednak garantuje krátkou totální fázi a jednak asi učiní listopadové zatmění dosti pravděpodobně dobře viditelné a barevné s jasným lemem u jižního okraje.

Štítky: Úplné zatmění, Lunární zatmění, Umbra, Penumbra, Animated gif


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »