Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jícen vzplanutí AR 10486

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Z obrovské oblasti slunečních skvrn AR 10486, která je již téměř mimo pohled z naší dobré planety, zase vyšlehlo další intenzivní sluneční vzplanutí následované velkým výtryskem koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) a to v úterý 4. listopadu asi v 19:50 světového času. Samotné vzplanutí je vidět vpravo dole na snímku v extrémním ultrafialovém světle z kamery EIT slunce sledující sondy SOHO. Toto gigantické vzplanutí třídy X zahltilo pixely kamery EIT i detektory na jiných družicích a patří k nejsilnějším kdy zaznamenaným od let 1970 a je už třetím takovým historickým výbuchem z AR 10486 za poslední dva týdny. Zatímco energetické částice radiace ze vzplanutí způsobily podstatnou rádiovou intenferenci, tak od následného CME se po dosažení magnetosféry neočekávají žádné rozsáhlé polární záře na rozdíl od přímých zásahů od CME z minulých týdnů. Zatím sbohem mocná AR 10486. V příštích dvou týdnech bude oblast slunečních skvrn na odvrácené straně Slunce.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Sluneční vzplanutí, Koronální výtrysk hmoty


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »