Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jícen vzplanutí AR 10486

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Z obrovské oblasti slunečních skvrn AR 10486, která je již téměř mimo pohled z naší dobré planety, zase vyšlehlo další intenzivní sluneční vzplanutí následované velkým výtryskem koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) a to v úterý 4. listopadu asi v 19:50 světového času. Samotné vzplanutí je vidět vpravo dole na snímku v extrémním ultrafialovém světle z kamery EIT slunce sledující sondy SOHO. Toto gigantické vzplanutí třídy X zahltilo pixely kamery EIT i detektory na jiných družicích a patří k nejsilnějším kdy zaznamenaným od let 1970 a je už třetím takovým historickým výbuchem z AR 10486 za poslední dva týdny. Zatímco energetické částice radiace ze vzplanutí způsobily podstatnou rádiovou intenferenci, tak od následného CME se po dosažení magnetosféry neočekávají žádné rozsáhlé polární záře na rozdíl od přímých zásahů od CME z minulých týdnů. Zatím sbohem mocná AR 10486. V příštích dvou týdnech bude oblast slunečních skvrn na odvrácené straně Slunce.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Sluneční vzplanutí, Koronální výtrysk hmoty


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »