Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouk Rysa

Uznání: R.A.E. Fosbury (ESA/ST-ECF), et al., ESA, NASA, NOAO

Při honbě za spektrem tajemného oblouku v kupě galaxií v nevýrazném severním souhvězdí Rysa astronomové narazili na nejhmotnější a nejvzdálenější kdy objevenou hvězdotvornou oblast. Zřetelně červený "Oblouk Rysa" leží vpravo od středu tohoto barevného obrázku kupy galaxií, který je složeninou z údajů Hubble Space Telescope a údajů pozemských. Zatímco kupa galaxií leží ve vzdálenosti asi 5 miliard světelných let daleko, tak spektroskopické studie ukazují, že oblouk samotný je ve skutečnosti zborceným obrazem dokonce ještě vzdálenější ohromné hvězdotvorné oblasti. Obraz je tvářen, jelikož gravitace bližší kupy galaxií ohýbá světlo podobně jako zvětšovací sklo, což je jev vysvětlený Einsteinovou teorií gravitace. Ve skutečnosti je monstrózní hvězdotvorná oblast skoro 12 miliard světelných let daleko a je asi miliónkrát jasnější, než daleko známější hvězdná kolébka mlhovina v Orionu. Odhaduje se, že hvězdotvorná oblast, která je vidět jako Oblouk Rysa obsahuje asi milión hmotných, horkých hvězd ve srovnání se čtyřmi hvězdami, které pohánějí záři mlhoviny v Orionu. Hvězdy v Oblouku Rysa jsou více jak dvakrát tak horké než centrální hvězdy mlhoviny v Orionu a vznikly už když Vesmíru byly sotva dvě miliardy let. Astronomové i tak věří, že první hvězdy vznikly dokonce ještě v dřívějších dobách.

Štítky: Star-formation, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »