Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouk Rysa

Uznání: R.A.E. Fosbury (ESA/ST-ECF), et al., ESA, NASA, NOAO

Při honbě za spektrem tajemného oblouku v kupě galaxií v nevýrazném severním souhvězdí Rysa astronomové narazili na nejhmotnější a nejvzdálenější kdy objevenou hvězdotvornou oblast. Zřetelně červený "Oblouk Rysa" leží vpravo od středu tohoto barevného obrázku kupy galaxií, který je složeninou z údajů Hubble Space Telescope a údajů pozemských. Zatímco kupa galaxií leží ve vzdálenosti asi 5 miliard světelných let daleko, tak spektroskopické studie ukazují, že oblouk samotný je ve skutečnosti zborceným obrazem dokonce ještě vzdálenější ohromné hvězdotvorné oblasti. Obraz je tvářen, jelikož gravitace bližší kupy galaxií ohýbá světlo podobně jako zvětšovací sklo, což je jev vysvětlený Einsteinovou teorií gravitace. Ve skutečnosti je monstrózní hvězdotvorná oblast skoro 12 miliard světelných let daleko a je asi miliónkrát jasnější, než daleko známější hvězdná kolébka mlhovina v Orionu. Odhaduje se, že hvězdotvorná oblast, která je vidět jako Oblouk Rysa obsahuje asi milión hmotných, horkých hvězd ve srovnání se čtyřmi hvězdami, které pohánějí záři mlhoviny v Orionu. Hvězdy v Oblouku Rysa jsou více jak dvakrát tak horké než centrální hvězdy mlhoviny v Orionu a vznikly už když Vesmíru byly sotva dvě miliardy let. Astronomové i tak věří, že první hvězdy vznikly dokonce ještě v dřívějších dobách.

Štítky: Star-formation, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »