Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouk Rysa

Uznání: R.A.E. Fosbury (ESA/ST-ECF), et al., ESA, NASA, NOAO

Při honbě za spektrem tajemného oblouku v kupě galaxií v nevýrazném severním souhvězdí Rysa astronomové narazili na nejhmotnější a nejvzdálenější kdy objevenou hvězdotvornou oblast. Zřetelně červený "Oblouk Rysa" leží vpravo od středu tohoto barevného obrázku kupy galaxií, který je složeninou z údajů Hubble Space Telescope a údajů pozemských. Zatímco kupa galaxií leží ve vzdálenosti asi 5 miliard světelných let daleko, tak spektroskopické studie ukazují, že oblouk samotný je ve skutečnosti zborceným obrazem dokonce ještě vzdálenější ohromné hvězdotvorné oblasti. Obraz je tvářen, jelikož gravitace bližší kupy galaxií ohýbá světlo podobně jako zvětšovací sklo, což je jev vysvětlený Einsteinovou teorií gravitace. Ve skutečnosti je monstrózní hvězdotvorná oblast skoro 12 miliard světelných let daleko a je asi miliónkrát jasnější, než daleko známější hvězdná kolébka mlhovina v Orionu. Odhaduje se, že hvězdotvorná oblast, která je vidět jako Oblouk Rysa obsahuje asi milión hmotných, horkých hvězd ve srovnání se čtyřmi hvězdami, které pohánějí záři mlhoviny v Orionu. Hvězdy v Oblouku Rysa jsou více jak dvakrát tak horké než centrální hvězdy mlhoviny v Orionu a vznikly už když Vesmíru byly sotva dvě miliardy let. Astronomové i tak věří, že první hvězdy vznikly dokonce ještě v dřívějších dobách.

Štítky: Star-formation, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »