Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Trapézu

Uznání: J. Bally, D. Devine, & R. Sutherland, D. Johnson (CITA), HST, NASA

Začněmě se souhvězdím Oriona. U pásu Oriona je mlhavá oblast známá jako Velká mlhovina v Orionu neboli M42. V této mlhovině je jasná, nahoře zobrazená hvězdokupa pojmenovaná Trapéz. V gigantických oblacích plynu a prachu známých jako proplydy vznikají nové hvězdné soustavy. Bližší pohled na snímek nahoře také ukazuje, že z plynu a prachu, který obklopuje některé slabší hvězdy, vznikají struktury, které směřují od jasnějších hvězd. Snímek nahoře ve falešných barvách vznikl kombinací několika expozic z dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Trapéz


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »