Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skončí vesmír Velkým roztržením?

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook

Jaký bede konec našeho Vesmíru? Do nedávných spekulací nyní patří vše prostupující narůstající pole tajemné odpudivé energie, která zdánlivě všechno od sebe odtrhuje. I když Vesmír začal Velkým třeskem, tak analýzy nedávných kosmologických měření připouští možnost, že skončí Velkým roztržením (rozpáráním). Kontraverzní scénář říká, že jakmile uplyne několik miliard let, tak temná energie vzroste na takovou hodnotu, že naše vlastní Galaxie nebude dále schopná držet pohromadě. Poté hvězdy, planety a dokonce i atomy by nemusely být schopné odolávat expanzivní vnitřní síle. Dosavadní spekulace o konečním zániku vesmíru se soustřeďovaly buď na zkolabování ve Velkém křachu nebo ve Velké zimě. Přestože je zánik vesmíru stále hádankou, tak její vyřešení se bude patrně skládat z rostoucího pochopení podstaty temné hmoty a temné energie.

Štítky: Phantom energy, Big rip


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »