Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Střed mlhoviny Laguna je rušným místem s úžasnou podívanou na tvoření hvězd. Vlevo dole jsou vidět přinejmenší dvě mračna trychtýřovitého tvaru, každé dlouhé asi polovinu světelného roku, která vznikla působením extrémních hvězdných větrů a intenzivního energetického světla hvězd. Oblast ozařuje nesmírně jasná blízká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají další horké mladé hvězdy a zbarvují je do červena. Jak se energie těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak mohou v přilehlých oblastech vznikat velké teplotní rozdíly a tak způsobovat střihové větry, které pak mohou vytvářet trychtýře. Tento obrázek zabírá asi 5 světelných let a byl pořízen v roce 1995 oběžným dalekohledem Hubble Space Telescope. Mlhovina Laguna, která je též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Trapéz


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »