Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Střed mlhoviny Laguna je rušným místem s úžasnou podívanou na tvoření hvězd. Vlevo dole jsou vidět přinejmenší dvě mračna trychtýřovitého tvaru, každé dlouhé asi polovinu světelného roku, která vznikla působením extrémních hvězdných větrů a intenzivního energetického světla hvězd. Oblast ozařuje nesmírně jasná blízká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají další horké mladé hvězdy a zbarvují je do červena. Jak se energie těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak mohou v přilehlých oblastech vznikat velké teplotní rozdíly a tak způsobovat střihové větry, které pak mohou vytvářet trychtýře. Tento obrázek zabírá asi 5 světelných let a byl pořízen v roce 1995 oběžným dalekohledem Hubble Space Telescope. Mlhovina Laguna, která je též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Trapéz


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »