Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Střed mlhoviny Laguna je rušným místem s úžasnou podívanou na tvoření hvězd. Vlevo dole jsou vidět přinejmenší dvě mračna trychtýřovitého tvaru, každé dlouhé asi polovinu světelného roku, která vznikla působením extrémních hvězdných větrů a intenzivního energetického světla hvězd. Oblast ozařuje nesmírně jasná blízká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají další horké mladé hvězdy a zbarvují je do červena. Jak se energie těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak mohou v přilehlých oblastech vznikat velké teplotní rozdíly a tak způsobovat střihové větry, které pak mohou vytvářet trychtýře. Tento obrázek zabírá asi 5 světelných let a byl pořízen v roce 1995 oběžným dalekohledem Hubble Space Telescope. Mlhovina Laguna, která je též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Trapéz


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »