Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Střed mlhoviny Laguna je rušným místem s úžasnou podívanou na tvoření hvězd. Vlevo dole jsou vidět přinejmenší dvě mračna trychtýřovitého tvaru, každé dlouhé asi polovinu světelného roku, která vznikla působením extrémních hvězdných větrů a intenzivního energetického světla hvězd. Oblast ozařuje nesmírně jasná blízká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají další horké mladé hvězdy a zbarvují je do červena. Jak se energie těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak mohou v přilehlých oblastech vznikat velké teplotní rozdíly a tak způsobovat střihové větry, které pak mohou vytvářet trychtýře. Tento obrázek zabírá asi 5 světelných let a byl pořízen v roce 1995 oběžným dalekohledem Hubble Space Telescope. Mlhovina Laguna, která je též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Trapéz


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »