Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc infračerveně

Uznání: DCATT Team, MSX Project, BMDO

Úplné zatmění Měsíce v září 1996 zklamalo v Severní Americe hodně pozorovatelů, které podvedla zamračená obloha. Ovšem družice MSX (MidcourseSpace Experiment) měla z oběžné dráhy Země skvělý výhled a tak mohl být během zatmění ke snímkování Měsíce opakovaně použit palubní dalekohled SPIRIT III. Nahoře je jeden ze snímků pořízených během 70 minutové totality, kdy se Měsíc zcela pohroužil do stínu Země. Infračervené světlo má vlnové délky delší, než viditelné světlo. Lidé jej nemůžou vidět, ale mohou jej cítit jako teplo. Jasné skvrny odpovídají teplým oblastem na měsíčním povrchu, tmavé oblasti jsou chladnější. Nejjasnější skvrna dole vlevo od středu je kráter Tycho, tmavá oblast vpravo nahoře je Moře nepokojů. Série snímků z dalekohledu SPIRIT III umožňuje určit tepelnou vodivost pro geologicky odlišné oblasti a zkoumat fyzikální vlastnosti povrchu Měsíce.

Štítky: Měsíc, Infračervený, Lunární zatmění


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »