Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak stíní východ Slunce

Uznání a copyright: Kee Hinckley

Co by mohlo způsobit paprsek tmy? Takový paprsek byl v okázalé podobě zachycen před dvěma lety [v národním parku] Everglades na Floridě. Příčina je překvapivě dobře známá: stín. Zlatavě zbarvené mraky u horizontu brání slunečnímu světlu v odrazu od vzduchu za mrakem a tak vzniký sloupec vzduchu se jeví jako neobvykle tmavý. Stíny mraků lze považovat za opak běžnějších výraznějších krepuskulárních paprsků, kde sluneční světlo proudí dírami v mracích. Jiný zdánlivě opačný jev - sluneční sloup, zahrnuje malé ledové krystalky vznášející se vysoko v atmosféře.

Štítky: Západ slunce, Shadow, Cloud


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »