Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak stíní východ Slunce

Uznání a copyright: Kee Hinckley

Co by mohlo způsobit paprsek tmy? Takový paprsek byl v okázalé podobě zachycen před dvěma lety [v národním parku] Everglades na Floridě. Příčina je překvapivě dobře známá: stín. Zlatavě zbarvené mraky u horizontu brání slunečnímu světlu v odrazu od vzduchu za mrakem a tak vzniký sloupec vzduchu se jeví jako neobvykle tmavý. Stíny mraků lze považovat za opak běžnějších výraznějších krepuskulárních paprsků, kde sluneční světlo proudí dírami v mracích. Jiný zdánlivě opačný jev - sluneční sloup, zahrnuje malé ledové krystalky vznášející se vysoko v atmosféře.

Štítky: Západ slunce, Shadow, Cloud


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2020 F3 (NEOWISE) nad Klínovcem.

Kometa 8° nad obzorem, Slunce 14° pod obzorem.

Další informace »