Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Saturnův prstenec A

Uznání: UVIS, U. Colorado, ESA, NASA

Z čeho jsou Saturnovy prstence? Při hledání odpovědi pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která před dvěma týdny vstoupila na dráhu kolem Saturnu, několik podrobných snímků oblasti přiléhající k Saturnovu velkému prstenci A v ultrafialovém světle. Čím modřejší se oblasti na snímku nahoře jeví, tím jsou bohatší na vodní led. A naopak, čím je oblast červenější, tím je bohatší na nějaký druh horniny. Tento i další snímky ukazují, že vnitřní prstence mají více horniny než prstence vnější. Zvláště pak tenké prstence v Cassiniho dělení nalevo, jak je patrné nahoře, mají ve srovnání s vnějšími částmi Saturnova prstence A, který je vidět vpravo, poměrně vysoký obsah horniny. Tento poměr ledu a horniny by mohl být oním velkým vodítkem k původu prstenců. Tenký červený pás v jinak modrém prstenci A je Enckeho dělení. Přesné složení horniny zůstává neznámé.

Štítky: Saturn, Cassini, A ring


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »