Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Saturnův prstenec A

Uznání: UVIS, U. Colorado, ESA, NASA

Z čeho jsou Saturnovy prstence? Při hledání odpovědi pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která před dvěma týdny vstoupila na dráhu kolem Saturnu, několik podrobných snímků oblasti přiléhající k Saturnovu velkému prstenci A v ultrafialovém světle. Čím modřejší se oblasti na snímku nahoře jeví, tím jsou bohatší na vodní led. A naopak, čím je oblast červenější, tím je bohatší na nějaký druh horniny. Tento i další snímky ukazují, že vnitřní prstence mají více horniny než prstence vnější. Zvláště pak tenké prstence v Cassiniho dělení nalevo, jak je patrné nahoře, mají ve srovnání s vnějšími částmi Saturnova prstence A, který je vidět vpravo, poměrně vysoký obsah horniny. Tento poměr ledu a horniny by mohl být oním velkým vodítkem k původu prstenců. Tenký červený pás v jinak modrém prstenci A je Enckeho dělení. Přesné složení horniny zůstává neznámé.

Štítky: Saturn, Cassini, A ring


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »