Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Saturnův prstenec A

Uznání: UVIS, U. Colorado, ESA, NASA

Z čeho jsou Saturnovy prstence? Při hledání odpovědi pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která před dvěma týdny vstoupila na dráhu kolem Saturnu, několik podrobných snímků oblasti přiléhající k Saturnovu velkému prstenci A v ultrafialovém světle. Čím modřejší se oblasti na snímku nahoře jeví, tím jsou bohatší na vodní led. A naopak, čím je oblast červenější, tím je bohatší na nějaký druh horniny. Tento i další snímky ukazují, že vnitřní prstence mají více horniny než prstence vnější. Zvláště pak tenké prstence v Cassiniho dělení nalevo, jak je patrné nahoře, mají ve srovnání s vnějšími částmi Saturnova prstence A, který je vidět vpravo, poměrně vysoký obsah horniny. Tento poměr ledu a horniny by mohl být oním velkým vodítkem k původu prstenců. Tenký červený pás v jinak modrém prstenci A je Enckeho dělení. Přesné složení horniny zůstává neznámé.

Štítky: Saturn, Cassini, A ring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »