Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Saturnův prstenec A

Uznání: UVIS, U. Colorado, ESA, NASA

Z čeho jsou Saturnovy prstence? Při hledání odpovědi pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která před dvěma týdny vstoupila na dráhu kolem Saturnu, několik podrobných snímků oblasti přiléhající k Saturnovu velkému prstenci A v ultrafialovém světle. Čím modřejší se oblasti na snímku nahoře jeví, tím jsou bohatší na vodní led. A naopak, čím je oblast červenější, tím je bohatší na nějaký druh horniny. Tento i další snímky ukazují, že vnitřní prstence mají více horniny než prstence vnější. Zvláště pak tenké prstence v Cassiniho dělení nalevo, jak je patrné nahoře, mají ve srovnání s vnějšími částmi Saturnova prstence A, který je vidět vpravo, poměrně vysoký obsah horniny. Tento poměr ledu a horniny by mohl být oním velkým vodítkem k původu prstenců. Tenký červený pás v jinak modrém prstenci A je Enckeho dělení. Přesné složení horniny zůstává neznámé.

Štítky: Saturn, Cassini, A ring


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »