Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Saturnův prstenec A

Uznání: UVIS, U. Colorado, ESA, NASA

Z čeho jsou Saturnovy prstence? Při hledání odpovědi pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která před dvěma týdny vstoupila na dráhu kolem Saturnu, několik podrobných snímků oblasti přiléhající k Saturnovu velkému prstenci A v ultrafialovém světle. Čím modřejší se oblasti na snímku nahoře jeví, tím jsou bohatší na vodní led. A naopak, čím je oblast červenější, tím je bohatší na nějaký druh horniny. Tento i další snímky ukazují, že vnitřní prstence mají více horniny než prstence vnější. Zvláště pak tenké prstence v Cassiniho dělení nalevo, jak je patrné nahoře, mají ve srovnání s vnějšími částmi Saturnova prstence A, který je vidět vpravo, poměrně vysoký obsah horniny. Tento poměr ledu a horniny by mohl být oním velkým vodítkem k původu prstenců. Tenký červený pás v jinak modrém prstenci A je Enckeho dělení. Přesné složení horniny zůstává neznámé.

Štítky: Saturn, Cassini, A ring


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »