Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve světle kyslíku, vodíku a síry

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká oblast vznikání hvězd, je beze sporu nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je vidět nahoře skrze ultrafialový a modrý filtr, které vymezují přesně tři barvy specificky vyzařované vodíkem, kyslíkem a sírou. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a k tomu ještě hostí i jasnou otevřenou hvězdokupu Trapéz. Tyto porodnice obsahují zářící plyn, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Hodně z vláknitých struktur, které jsou viditelné na tomto snímku, jsou ve skutečnosti rázové vlny - fronty, kde se rychle se pohybující materiál setkává s pomalu se pohybujícím plynem. Mlhovina v Orionu má asi 40 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Chile


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »