Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve světle kyslíku, vodíku a síry

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká oblast vznikání hvězd, je beze sporu nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je vidět nahoře skrze ultrafialový a modrý filtr, které vymezují přesně tři barvy specificky vyzařované vodíkem, kyslíkem a sírou. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a k tomu ještě hostí i jasnou otevřenou hvězdokupu Trapéz. Tyto porodnice obsahují zářící plyn, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Hodně z vláknitých struktur, které jsou viditelné na tomto snímku, jsou ve skutečnosti rázové vlny - fronty, kde se rychle se pohybující materiál setkává s pomalu se pohybujícím plynem. Mlhovina v Orionu má asi 40 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Chile


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »