Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve světle kyslíku, vodíku a síry

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká oblast vznikání hvězd, je beze sporu nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je vidět nahoře skrze ultrafialový a modrý filtr, které vymezují přesně tři barvy specificky vyzařované vodíkem, kyslíkem a sírou. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a k tomu ještě hostí i jasnou otevřenou hvězdokupu Trapéz. Tyto porodnice obsahují zářící plyn, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Hodně z vláknitých struktur, které jsou viditelné na tomto snímku, jsou ve skutečnosti rázové vlny - fronty, kde se rychle se pohybující materiál setkává s pomalu se pohybujícím plynem. Mlhovina v Orionu má asi 40 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Chile


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »