Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve světle kyslíku, vodíku a síry

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká oblast vznikání hvězd, je beze sporu nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je vidět nahoře skrze ultrafialový a modrý filtr, které vymezují přesně tři barvy specificky vyzařované vodíkem, kyslíkem a sírou. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a k tomu ještě hostí i jasnou otevřenou hvězdokupu Trapéz. Tyto porodnice obsahují zářící plyn, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Hodně z vláknitých struktur, které jsou viditelné na tomto snímku, jsou ve skutečnosti rázové vlny - fronty, kde se rychle se pohybující materiál setkává s pomalu se pohybujícím plynem. Mlhovina v Orionu má asi 40 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Chile


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »