Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enckeho dělení: Zde prochází měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Včera, po průletu rychlostí asi 15 kilometrů za sekundu mezerou širokou 25 000 kilometrů v velkolepé soustavě ledových prstenců vzdálené planety, se stal Cassini první kosmickou sondou, která vstoupila na oběžnou dráhu plynného obra Saturna. Cassiniho úzkoúhlá kamera se otočila, aby mohla pořídit tyto úžasně podrobné snímky mnohem menší mezery v prstencích, Enckeho dělení. Zhruba 300 kilometrů široké Enckeho dělení ohraničují zajímavé struktury uvnitř prstenců - na ostrém snímku jsou patrné zubaté okraje a vzory hustotních vln. Zatímco prstence Saturna jsou pravděpodobně troskami po rozpadu docela velkého ledového měsíce, tak samotné Enckeho dělení vzniklo opakovaným průchodem maličkého měsíčku. Při přibližování k Saturnově soustavě zaznamenala Cassiniho kamera také tento maličký, jenom 20 kilometrů velký měsíček Pan.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Cassini spacecraft, Encke gap, Pan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »