Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini k Venuši

Uznání: KSC, NASA

Ranní oblohou 15. října 1997 odstartovala družice Saturnu Cassini s připojenou sondou k Titanu Huygens. Zde je pře vodu vidět mocná raketa Titan 4B Centaur jak obloukem stoupá z vypouštěcího komplexu č. 40 na letecké základně na mysu Canaveral. Důmyslná automatická kosmická sonda Cassini ve skutečnosti mířila k vnitřní planetě Venuši, prvnímu cíli na své sedmileté, 2,2 miliardy mil (3,5 miliardy kilometrů) dlouhé cestě k Saturnu. Cassini opravdu prosvištěl kolem Venuše v dubnu 1998 a v červnu 1999, kolem Země v srpnu 1999 a kolem Jupitera v prosinci 2000. Při každém z těchto manévrů s "gravitační asistencí" šestitunová kosmická sonda získala na rychlosti a před pouhými třemi dny dolétla k Saturnu. Cassini nyní obíhá kolem prstenčitého plynového obra a v prosinci se má oddělit sonda Huygens. Sestup této sondy k povrchu velkého Saturnova měsíce Titanu bude vůbec nejvzdálenějším pokusem o přistání.

Štítky: Venuše, Gravitační asistence, Launch, Cassini spacecraft


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »