Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta od Slunce, je pro vesmírné sondy oblíbeným místem průletu na jejich cestách k obřím plynným planetám na vnějším okraji sluneční soustavy. Proč ale navštěvovat Venuši jako první? Kosmická sonda může být s využitím "gravitačního" manévru planetou vymrštěna a tak může během krátkého přiblížení získat energii a ušetřit palivo pro konec své dlouhé meziplanetární cesty. Tento obarvený obrázek Venuše pořídila sonda k Jupiteru Galileo, krátce pro gravitačním průletu kolem Venuše v únoru 1990. Galileův letmý pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury mračen vířící kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo odražené od horní oblačné pokrývky. Nedávná zajímavá ale kontraverzní hypotéza říká, že v horních mračnech Venuše mohou existovat živoucí mikroby.

Štítky: Venuše, Saturn, Galileo


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »