Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta od Slunce, je pro vesmírné sondy oblíbeným místem průletu na jejich cestách k obřím plynným planetám na vnějším okraji sluneční soustavy. Proč ale navštěvovat Venuši jako první? Kosmická sonda může být s využitím "gravitačního" manévru planetou vymrštěna a tak může během krátkého přiblížení získat energii a ušetřit palivo pro konec své dlouhé meziplanetární cesty. Tento obarvený obrázek Venuše pořídila sonda k Jupiteru Galileo, krátce pro gravitačním průletu kolem Venuše v únoru 1990. Galileův letmý pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury mračen vířící kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo odražené od horní oblačné pokrývky. Nedávná zajímavá ale kontraverzní hypotéza říká, že v horních mračnech Venuše mohou existovat živoucí mikroby.

Štítky: Venuše, Saturn, Galileo


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »