Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta od Slunce, je pro vesmírné sondy oblíbeným místem průletu na jejich cestách k obřím plynným planetám na vnějším okraji sluneční soustavy. Proč ale navštěvovat Venuši jako první? Kosmická sonda může být s využitím "gravitačního" manévru planetou vymrštěna a tak může během krátkého přiblížení získat energii a ušetřit palivo pro konec své dlouhé meziplanetární cesty. Tento obarvený obrázek Venuše pořídila sonda k Jupiteru Galileo, krátce pro gravitačním průletu kolem Venuše v únoru 1990. Galileův letmý pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury mračen vířící kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo odražené od horní oblačné pokrývky. Nedávná zajímavá ale kontraverzní hypotéza říká, že v horních mračnech Venuše mohou existovat živoucí mikroby.

Štítky: Venuše, Saturn, Galileo


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »