Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta od Slunce, je pro vesmírné sondy oblíbeným místem průletu na jejich cestách k obřím plynným planetám na vnějším okraji sluneční soustavy. Proč ale navštěvovat Venuši jako první? Kosmická sonda může být s využitím "gravitačního" manévru planetou vymrštěna a tak může během krátkého přiblížení získat energii a ušetřit palivo pro konec své dlouhé meziplanetární cesty. Tento obarvený obrázek Venuše pořídila sonda k Jupiteru Galileo, krátce pro gravitačním průletu kolem Venuše v únoru 1990. Galileův letmý pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury mračen vířící kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo odražené od horní oblačné pokrývky. Nedávná zajímavá ale kontraverzní hypotéza říká, že v horních mračnech Venuše mohou existovat živoucí mikroby.

Štítky: Venuše, Saturn, Galileo


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »