Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

D.rad bakterie aneb kandidáti na astronauty

Uznání: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE

Tyto bakterie by mohly přežít i na jiné planetě. Baktérie Deinococcus radiodurans (D. rad) přežily v pozemských laboratořích extrémní úrovně radiace, extrémní teploty, dehydrataci i expozici genotoxickým chemikáliím. Mají dokonce úžasnou schopnost opravit obvykle během 48 hodin svoji vlastní DNA. Bakterie jako je D. rad patří mezi extremofily a jsou předmětem zájmu NASA. Částečně proto, protože by se možná mohly přizpůsobit a pomoci lidským astronautům přežít na jiných světech. Nedávné zmapování DNA pro D. rad by mohlo biologům umožnit rozšířit jejich schopnosti přežití se schopností produkovat léky, čistou vodu a kyslík. Už byly podrobeny genetickému inženýrství, aby pomohly vyčistit úniky toxické rtuti. Baktérie D. rad jako jedna z nejstarších přežívajícíh forem života byly náhodou objeveny v létech 1950, když je vědci při zkoumání technik uchování potravin nemohli snadno zabít. Na snímku nahoře v misce tiše rostou baktérie Deinococcus radiodurans.

Štítky: Deinococcus radiodurans, DNA, Resilient


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »