Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pravoúhlé hřebeny na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Co mohlo způsobit pravoúhlé hřebeny na Marsu? Jak přicházejí údaje ze dvou sond, které nyní obíhají kolem Marsu, tak jsou vidět povrchové útvary, jejichž podstatě není hned rozumět. Tyto struktury představují hádanku, kterou jsou planetární geologové lačni rozlousknout, jelikož může obsahovat vodítka k dávným procesům, které před miliardami let utvářely Mars. Na snímku nahoře vpravo je neobvyklé pole hřebenů, které bylo poprvé spatřeno v roce 1972 na snímcích Marineru 9. Stěny hřebenů dosahují délky asi 5 kilometrů. Dvě dosavadní soupeřící teorie obsahovaly zpevněné písečné duny a jednou roztavené horniny, které vsákly povrchovými prasklinami a ochládly. Nové snímky oblasti "Města Inků", přezdívané pro svou podobnost s kamennými stěnami starověké pozemské civilizace ze sondy Mars Global Surveyor nyní ukazují, že jsou součástí větší kruhovité struktury, což naznačuje možnou souvislost s impaktním kráterem. (Konzervativní vědci nezačínají hypotézami o nepřírodním původu, pokud nejsou jasné důkazy, že nemohly nastat existující přírodní procesy.)

Štítky: Mars, Inca City, Ridges


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »