Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová duha

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Viditelné sluneční světlo se lze s pomocí kapky vody nebo skleněného hranolu rozložit na barvy duhy. Dobře známé spektrum barev duhy běží podle rostoucí energie od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo, až po fialovou. Také rentgenové světlo lze rozložit do spektra podle energie, ale ne kapkami vody ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra využívá k rozložení rentgenového spektra soustavu 540 finely ruled, gold gratings a výsledek zazanamenávají digitální detektory. Výsledné rentgenové spektrum vypovídá o složení, teplotě a pohybu kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ve falešných barvách ukazuje rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o nož se předpokládá, že se skládá z hvězdy jako je slunce, která obíhá černou díru. Na rozdíl od dobře známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu jsou zde energie uspořádány podél radiálních linií s nejvyššími energiemi ve středu a nejnižšími u levého horního okraje a pravého dolního okraje. Paprsčitá oblast ve středu je tvořena rentgenovými paprsky ze samotného zdroje, ktweré se nerozložily polem of gratings.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »