Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová duha

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Viditelné sluneční světlo se lze s pomocí kapky vody nebo skleněného hranolu rozložit na barvy duhy. Dobře známé spektrum barev duhy běží podle rostoucí energie od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo, až po fialovou. Také rentgenové světlo lze rozložit do spektra podle energie, ale ne kapkami vody ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra využívá k rozložení rentgenového spektra soustavu 540 finely ruled, gold gratings a výsledek zazanamenávají digitální detektory. Výsledné rentgenové spektrum vypovídá o složení, teplotě a pohybu kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ve falešných barvách ukazuje rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o nož se předpokládá, že se skládá z hvězdy jako je slunce, která obíhá černou díru. Na rozdíl od dobře známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu jsou zde energie uspořádány podél radiálních linií s nejvyššími energiemi ve středu a nejnižšími u levého horního okraje a pravého dolního okraje. Paprsčitá oblast ve středu je tvořena rentgenovými paprsky ze samotného zdroje, ktweré se nerozložily polem of gratings.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »