Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová duha

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Viditelné sluneční světlo se lze s pomocí kapky vody nebo skleněného hranolu rozložit na barvy duhy. Dobře známé spektrum barev duhy běží podle rostoucí energie od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo, až po fialovou. Také rentgenové světlo lze rozložit do spektra podle energie, ale ne kapkami vody ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra využívá k rozložení rentgenového spektra soustavu 540 finely ruled, gold gratings a výsledek zazanamenávají digitální detektory. Výsledné rentgenové spektrum vypovídá o složení, teplotě a pohybu kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ve falešných barvách ukazuje rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o nož se předpokládá, že se skládá z hvězdy jako je slunce, která obíhá černou díru. Na rozdíl od dobře známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu jsou zde energie uspořádány podél radiálních linií s nejvyššími energiemi ve středu a nejnižšími u levého horního okraje a pravého dolního okraje. Paprsčitá oblast ve středu je tvořena rentgenovými paprsky ze samotného zdroje, ktweré se nerozložily polem of gratings.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »