Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

WMAP rozhoduje o Vesmíru

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Zdá se, že analýza nové vysokorozlišující mapy mikrovlnného světla, které bylo emitováno pouhých 380 000 roků po Velké třesku, definuje náš vesmír přesněji, než kdy předtím. Netrpělivě očekávané výsledky z družice Wilkinson Microwave Anisotropy Probe rozhodly několik dlouho trvajících neshod v kosmologii, které spočívaly na méně přesných údajích. Nynější analýza snímku celé WMAP oblohy především ukazuje, že vesmír je starý 13.7 miliard let (s přesností na 1 procento), skládá se z 73 procent tmavé energie, 23 procent studené tmavé hmoty a jenom 4 procenta atomů se nyní rozpíná rychlostním poměrem 71 km/sec/Mpc (s přesností 5 procent), podstoupil epizodu rychlé expanze zvanou inflace a bude se navždy rozpínat. Astronomové zřejmě budou v následujících letech bádat po příčinách a důsledcích těchto výsledků.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, WMAP


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »