Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery na Phoebe stereo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
(Stereo image by Patrick Vantuyne)

Nasaďte si červenomodré brýle a porozhlédněte se ve stereu po této úchvatné krajině s krátery na Saturnově ledovém měsíci Phoebe. Tato 3-D perspektiva zabírá asi 50 kilometrů a je založena na dvou surových, nekalibrovaných snímcích (N00004840.jpg a N00004838.jpg) z úzkoúhlé kamery kosmické sondy Cassini pořízených při průletu 11. června ze vzdálenosti něco přes 13 000 kilometrů. Phoebe samotný má průměr jen něco kolem 200 kilometrů. Stereo experimentátor Patrick Vantuyne si povšiml podstatného překryvu v surových obrazových údajích a tak mohl sestavit pohled na tuto překrývající se oblast jako červenomodrý stereo anaglyf. Hledáte nějaký zajímavý projekt? Tak si můžete snadno vyrobit stereoskopické brýle s využitím červené a modré platové fólie jako filtrů. Při prohlížení tohoto obrázku má být červený filtr na levém oku.

Štítky: Měsíc, Saturn, Cassini, Stereo, Phoebe, Anaglyph


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

neowise z Pardubic

stacking median 6 snimku (1s) a DF v Siril uprava vyvazeni bile, kontrastu a urovni v Darktable.

Další informace »