Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery na Phoebe stereo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
(Stereo image by Patrick Vantuyne)

Nasaďte si červenomodré brýle a porozhlédněte se ve stereu po této úchvatné krajině s krátery na Saturnově ledovém měsíci Phoebe. Tato 3-D perspektiva zabírá asi 50 kilometrů a je založena na dvou surových, nekalibrovaných snímcích (N00004840.jpg a N00004838.jpg) z úzkoúhlé kamery kosmické sondy Cassini pořízených při průletu 11. června ze vzdálenosti něco přes 13 000 kilometrů. Phoebe samotný má průměr jen něco kolem 200 kilometrů. Stereo experimentátor Patrick Vantuyne si povšiml podstatného překryvu v surových obrazových údajích a tak mohl sestavit pohled na tuto překrývající se oblast jako červenomodrý stereo anaglyf. Hledáte nějaký zajímavý projekt? Tak si můžete snadno vyrobit stereoskopické brýle s využitím červené a modré platové fólie jako filtrů. Při prohlížení tohoto obrázku má být červený filtr na levém oku.

Štítky: Měsíc, Saturn, Cassini, Stereo, Phoebe, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »