Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery na Phoebe stereo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
(Stereo image by Patrick Vantuyne)

Nasaďte si červenomodré brýle a porozhlédněte se ve stereu po této úchvatné krajině s krátery na Saturnově ledovém měsíci Phoebe. Tato 3-D perspektiva zabírá asi 50 kilometrů a je založena na dvou surových, nekalibrovaných snímcích (N00004840.jpg a N00004838.jpg) z úzkoúhlé kamery kosmické sondy Cassini pořízených při průletu 11. června ze vzdálenosti něco přes 13 000 kilometrů. Phoebe samotný má průměr jen něco kolem 200 kilometrů. Stereo experimentátor Patrick Vantuyne si povšiml podstatného překryvu v surových obrazových údajích a tak mohl sestavit pohled na tuto překrývající se oblast jako červenomodrý stereo anaglyf. Hledáte nějaký zajímavý projekt? Tak si můžete snadno vyrobit stereoskopické brýle s využitím červené a modré platové fólie jako filtrů. Při prohlížení tohoto obrázku má být červený filtr na levém oku.

Štítky: Měsíc, Saturn, Cassini, Stereo, Phoebe, Anaglyph


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »