Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery na Phoebe stereo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
(Stereo image by Patrick Vantuyne)

Nasaďte si červenomodré brýle a porozhlédněte se ve stereu po této úchvatné krajině s krátery na Saturnově ledovém měsíci Phoebe. Tato 3-D perspektiva zabírá asi 50 kilometrů a je založena na dvou surových, nekalibrovaných snímcích (N00004840.jpg a N00004838.jpg) z úzkoúhlé kamery kosmické sondy Cassini pořízených při průletu 11. června ze vzdálenosti něco přes 13 000 kilometrů. Phoebe samotný má průměr jen něco kolem 200 kilometrů. Stereo experimentátor Patrick Vantuyne si povšiml podstatného překryvu v surových obrazových údajích a tak mohl sestavit pohled na tuto překrývající se oblast jako červenomodrý stereo anaglyf. Hledáte nějaký zajímavý projekt? Tak si můžete snadno vyrobit stereoskopické brýle s využitím červené a modré platové fólie jako filtrů. Při prohlížení tohoto obrázku má být červený filtr na levém oku.

Štítky: Měsíc, Saturn, Cassini, Stereo, Phoebe, Anaglyph


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »