Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturna

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky automatické sondy Cassini pořízené před dvěma týdny při jejím vstupu do blízkého okolí Saturna naznačují, že Phoebe může pocházet z vnějších částí Sluneční soustavy. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých a malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají být v souladu s hypotézou, že Phoebe, dříve než jej zachytil Saturn, byl součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na horní obrazové mozaice Phoebe jsou viditelné krátery, pásy a vrstevnaté usazeniny světlého a tmavého materiálu. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti kolem 10 000 kilometrů od tohoto měsíce o průměru 200 km. Koncem dnešního dne Cassini zažehne motor, aby se zbrzdil na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »