Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturna

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky automatické sondy Cassini pořízené před dvěma týdny při jejím vstupu do blízkého okolí Saturna naznačují, že Phoebe může pocházet z vnějších částí Sluneční soustavy. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých a malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají být v souladu s hypotézou, že Phoebe, dříve než jej zachytil Saturn, byl součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na horní obrazové mozaice Phoebe jsou viditelné krátery, pásy a vrstevnaté usazeniny světlého a tmavého materiálu. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti kolem 10 000 kilometrů od tohoto měsíce o průměru 200 km. Koncem dnešního dne Cassini zažehne motor, aby se zbrzdil na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »