Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturna

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky automatické sondy Cassini pořízené před dvěma týdny při jejím vstupu do blízkého okolí Saturna naznačují, že Phoebe může pocházet z vnějších částí Sluneční soustavy. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých a malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají být v souladu s hypotézou, že Phoebe, dříve než jej zachytil Saturn, byl součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na horní obrazové mozaice Phoebe jsou viditelné krátery, pásy a vrstevnaté usazeniny světlého a tmavého materiálu. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti kolem 10 000 kilometrů od tohoto měsíce o průměru 200 km. Koncem dnešního dne Cassini zažehne motor, aby se zbrzdil na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »