Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturna

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky automatické sondy Cassini pořízené před dvěma týdny při jejím vstupu do blízkého okolí Saturna naznačují, že Phoebe může pocházet z vnějších částí Sluneční soustavy. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých a malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají být v souladu s hypotézou, že Phoebe, dříve než jej zachytil Saturn, byl součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na horní obrazové mozaice Phoebe jsou viditelné krátery, pásy a vrstevnaté usazeniny světlého a tmavého materiálu. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti kolem 10 000 kilometrů od tohoto měsíce o průměru 200 km. Koncem dnešního dne Cassini zažehne motor, aby se zbrzdil na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »