Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturna

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky automatické sondy Cassini pořízené před dvěma týdny při jejím vstupu do blízkého okolí Saturna naznačují, že Phoebe může pocházet z vnějších částí Sluneční soustavy. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých a malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají být v souladu s hypotézou, že Phoebe, dříve než jej zachytil Saturn, byl součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na horní obrazové mozaice Phoebe jsou viditelné krátery, pásy a vrstevnaté usazeniny světlého a tmavého materiálu. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti kolem 10 000 kilometrů od tohoto měsíce o průměru 200 km. Koncem dnešního dne Cassini zažehne motor, aby se zbrzdil na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »