Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové mlhoviny

Uznání a copyright: Tony and Daphne Hallas

Slyšeli jste v poslední době hodně o planetách s prstenci? Tak posuďte tento nádherný pohled vycentrovaný na planetární mlhovinu M57 z naší vlastní Mléčné dráhy, slavnou Prstencovou mlhovinu. Tento široký pohled se skládá ze tří expozic: jedna zaznamenává podrobnosti vnitřního, zhruba jednoho světelného roku dobře známé mlhoviny, jedna zaznamenává překvapivě spletité, ale slabé vnější prstence zářícího vodíku a jedna se zaměřuje na bohatou sbírku vzdálených galaxií v pozadí. Jedna z galaxií v pozadí, IC 1296 vlevo nahoře, je náhodou dostatečně blízko, aby ukázala svoji spirální strukturu s příčkou, a tak činí atraktivní vizuální srovnání s M57. Je zajímavé, že i když je IC 1296 asi 200 miliónů světelných let daleko ve srovnání s pouhými 2 milióny světelných let pro M57, tak je také zřetelný slabý prstenec kolem vnějších okrajů vzdálené spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Prstencová mlhovina, M57, IC1296


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »