Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž hvězdami zbarvený

Uznání a copyright: Stefan Seip

Připevněte si kameru na stativ, nechejte otevřenou závěrku a snadno můžete pořídit obrázek stop hvězd, vznešených soustředných oblouků vytvořených hvězdami, jak se kolem své osy otáčí planeta Země. A když budete během expozice postupně měnit zaostření objektivu kamery, tak můžete získat obrázek jako je tento, kde nezaostřená část stop ukazuje barvu hvězd. V tomto případě bylo fotografovaným subjektem slavné souhvězdí noční oblohy Jižní kříž (Crux). Vrchol Jižního kříže, který je zde vidět nahoře poblíž středu tvoří hvězda Gacrux neboli gama Crucis, jasný červený obr ve vzdálenosti pouhých 88 světelných let. Vespod Jižního kříže je horká modrá hvězda Acrux vzdálená asi 320 světelných let. Acrux je ve skutečnosti podvojnou soustavou, je alfou kompaktního Jižního kříže a nachází se na spojnici mířící z hvězdy Gacrux k jižnímu nebeskému pólu, který je už mimo okraje snímku vpravo dole. Po přidání krátké samostatné expozice na konci stupňovitě zaostřených stop jsou lépe vidět polohy hvězd samotných. Tento pozoruhodný snímek pořídil pod tmavou nocí v Namibii v minulém květnu astronom Stefan Seip.

Štítky: Stopy hvězd, Jižní kříž, Star colors, Crux


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »