Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž hvězdami zbarvený

Uznání a copyright: Stefan Seip

Připevněte si kameru na stativ, nechejte otevřenou závěrku a snadno můžete pořídit obrázek stop hvězd, vznešených soustředných oblouků vytvořených hvězdami, jak se kolem své osy otáčí planeta Země. A když budete během expozice postupně měnit zaostření objektivu kamery, tak můžete získat obrázek jako je tento, kde nezaostřená část stop ukazuje barvu hvězd. V tomto případě bylo fotografovaným subjektem slavné souhvězdí noční oblohy Jižní kříž (Crux). Vrchol Jižního kříže, který je zde vidět nahoře poblíž středu tvoří hvězda Gacrux neboli gama Crucis, jasný červený obr ve vzdálenosti pouhých 88 světelných let. Vespod Jižního kříže je horká modrá hvězda Acrux vzdálená asi 320 světelných let. Acrux je ve skutečnosti podvojnou soustavou, je alfou kompaktního Jižního kříže a nachází se na spojnici mířící z hvězdy Gacrux k jižnímu nebeskému pólu, který je už mimo okraje snímku vpravo dole. Po přidání krátké samostatné expozice na konci stupňovitě zaostřených stop jsou lépe vidět polohy hvězd samotných. Tento pozoruhodný snímek pořídil pod tmavou nocí v Namibii v minulém květnu astronom Stefan Seip.

Štítky: Stopy hvězd, Jižní kříž, Star colors, Crux


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »