Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie a jižní nebeský pól

Uznání a copyright: Petr Horálek, Josef Kujal

Jižní nebeský pól je snadné uvidět na snímcích hvězdných stop jižní oblohy. Je ve středu všech oblouků stop jižních hvězd kam na jih míří zemská osa rotace. Toto hvězdnaté panoráma se prostírá přes asi 60 stupňů hluboko na jižní obloze, kde se nachází i jižní nebeský pól lemovaný jasnými galaxiemi a skvosty jižního nebe. Nahoře jsou vidět hvězdy a mlhoviny podél roviny naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Ve středu nahoře vévodí Jižnímu kříži žlutavý obr Gama Crucis s tmavou oblastí mlhoviny Uhelný pytel pod ramenem kříže vlevo. V galaktické rovině u pravého okraje svítí hvězda Eta Carinae a červená záře Velké mlhoviny v Lodním kýlu. Dole jsou vidět Velké a Malé Magellanovo mračno, samostatné externí galaxie a satelity mocné Mléčné dráhy. Spojnice od hvězdy Gama Crucis přes modrou hvězdu dole v Jižním kříži Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu, ale kde ten pól přesně je? Hledejte hvězdu jižního pólu Sigma Octantis. Podobně jako je Polaris hvězdou severního pólu, tak Sigma Octantis je o něco přes jeden stupeň od jižního nebeského pólu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  2. Astronom.cz: PETR HORÁLEK PHOTOGRAPHY: Galaxies of the South Pole
  3. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae
  4. NASA: The Nearest Galaxies
  5. APOD: Milkyway_Musca_SPSackenheim1024Labr.jpg
  6. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  7. APOD: 2006-12-02 Hvězdné stopy v pěti kilometrech

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Smc, Scp


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »