Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž u Eta Carinae

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Tato krásná nebeská mozaika byla zaznamenána pod brazilskou oblohou při sledování jižní Mléčné dráhy. Mozaika zabírá asi 20 stupňů a začíná tmavou rozlohou mlhoviny Uhelný pytel vlevo dole pod ramenem Jižního kříže. Toto kompaktní souhvězdí završuje jasná žlutá hvězda Gamma Crucis, což je chladný obr vzdálený zhruba 88 světelných let. Spojnice Gama Crucis přes modrou hvězdu na spodku kříže Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu. Sledujte Mléčnou dráhu vpravo a než dosáhnete Eta Carinae a mlhovinu v Lodním kýlu (Carina) u pravého okraje, tak můžete uvidět IC 2948 s populární názvem mlhovina Běžící kuře. Mlhovina v Lodním kýlu měří asi 200 světelných let, takže je mnohem větší hvězdotvornou oblastí, než severnější porodnice mlhoviny v Orionu. Mlhovina v Lodním kýlu se nachází asi 7500 světelných let daleko v rovině Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-14 Hvězdná noc nad Iguacu
  2. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula
  3. SolStation.com: Gacrux / Gamma Crucis 2?
  4. UniverseToday.com: Eta Carinae is Getting Brighter Because a Dust Cloud was Blocking our View
  5. APOD: 2010-02-26 Pronásledovaná Carina
  6. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: Tmavá mlhovina, Jižní kříž, Eta Carinae


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »