Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přehlídkou Pan STARRS přes Lagunu

Uznání obrazových dat: Pan-STARRS, Eric Coles, Martin Pugh - Processing: Eric Coles

Turbulentní a kosmické hlubiny mlhoviny Laguna obývají hřebeny zářícího plynu a tmavá mračna prachu. Tato mlhovina, též známá jako M8, je jasnou hvězdotvornou oblastí vzdálenou asi 5000 světelných let. Přesto je populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) ve středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Krásný pohled zabírá něco přes 100 světelných let a Laguně samotné dominuje červená emise atomů ionizovaného vodíku, které se rekombinují s odtrženými elektrony. Jasný kompaktní útvar ve tvaru přesýpacích hodin v jejím středu je plyn ionizovaný a opracovaný energetickou radiací a extrémními slunečními větry z hmotných mladých hvězd. Uvnitř mlhoviny se pohybuje mnoho jasných hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která právě v Laguně před několika milióny let vznikla. Širokopásmová obrazová data z celooblohové přehlídky Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System) byla zkombinována s úzkopásmovými daty z amatérských dalekohledů a tak vznikl tento široký a hloubkový portrét mlhoviny Laguna.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Giant "Twisters" in the Lagoon Nebula
  2. APOD: 2014-11-25 Stvoření z červené Laguny
  3. APOD: 2014-08-20 V centru mlhoviny Laguna
  4. arXiv.org: Spectral classification and HR diagram of pre-main sequence stars in NGC6530
  5. APOD: 2019-04-05 Pan-STARRS

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Ngc6530


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »