Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž u Eta Carinae

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Tato krásná nebeská mozaika byla zaznamenána pod brazilskou oblohou při sledování jižní Mléčné dráhy. Mozaika zabírá asi 20 stupňů a začíná tmavou rozlohou mlhoviny Uhelný pytel vlevo dole pod ramenem Jižního kříže. Toto kompaktní souhvězdí završuje jasná žlutá hvězda Gamma Crucis, což je chladný obr vzdálený zhruba 88 světelných let. Spojnice Gama Crucis přes modrou hvězdu na spodku kříže Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu. Sledujte Mléčnou dráhu vpravo a než dosáhnete Eta Carinae a mlhovinu v Lodním kýlu (Carina) u pravého okraje, tak můžete uvidět IC 2948 s populární názvem mlhovina Běžící kuře. Mlhovina v Lodním kýlu měří asi 200 světelných let, takže je mnohem větší hvězdotvornou oblastí, než severnější porodnice mlhoviny v Orionu. Mlhovina v Lodním kýlu se nachází asi 7500 světelných let daleko v rovině Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-14 Hvězdná noc nad Iguacu
  2. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula
  3. SolStation.com: Gacrux / Gamma Crucis 2?
  4. UniverseToday.com: Eta Carinae is Getting Brighter Because a Dust Cloud was Blocking our View
  5. APOD: 2010-02-26 Pronásledovaná Carina
  6. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: Tmavá mlhovina, Jižní kříž, Eta Carinae


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »