Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž u Eta Carinae

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Tato krásná nebeská mozaika byla zaznamenána pod brazilskou oblohou při sledování jižní Mléčné dráhy. Mozaika zabírá asi 20 stupňů a začíná tmavou rozlohou mlhoviny Uhelný pytel vlevo dole pod ramenem Jižního kříže. Toto kompaktní souhvězdí završuje jasná žlutá hvězda Gamma Crucis, což je chladný obr vzdálený zhruba 88 světelných let. Spojnice Gama Crucis přes modrou hvězdu na spodku kříže Alfa Crucis míří k jižnímu nebeskému pólu. Sledujte Mléčnou dráhu vpravo a než dosáhnete Eta Carinae a mlhovinu v Lodním kýlu (Carina) u pravého okraje, tak můžete uvidět IC 2948 s populární názvem mlhovina Běžící kuře. Mlhovina v Lodním kýlu měří asi 200 světelných let, takže je mnohem větší hvězdotvornou oblastí, než severnější porodnice mlhoviny v Orionu. Mlhovina v Lodním kýlu se nachází asi 7500 světelných let daleko v rovině Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-14 Hvězdná noc nad Iguacu
  2. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula
  3. SolStation.com: Gacrux / Gamma Crucis 2?
  4. UniverseToday.com: Eta Carinae is Getting Brighter Because a Dust Cloud was Blocking our View
  5. APOD: 2010-02-26 Pronásledovaná Carina
  6. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: Tmavá mlhovina, Jižní kříž, Eta Carinae


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »