Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem superhmotné černé díry, jejíž obraz vůbec poprvé pořídil dalekohled horizontu událostí. M87 je obrem v Kupě galaxií v Panně a na tomto infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je tato velká galaxie zobrazena modře. I když se M87 jeví téměř bez nějaký útvarů a vypadá jako mrak, tak Spitzerův snímek zaznamenal detaily relativistických výtrysků, které vyvěrají z centrální oblasti galaxie. Výtrysky samotné měří tisíce světelných let a jsou vidět na vloženém obrázku vpravo nahoře. Jasnější výtrysk vpravo se k nám přibližuje a je k nám blíže. Na opačné straně rázová vlna vytvářená jinak neviděným vzdalujícím se výtryskem rozsvěcuje slabší oblouk materiálu. Vložený obrázek vpravo dole je historický snímek černé díry a zde je vidět v kontextu ve středu obří galaxie a relativistických výtrysků. Superhmotná černá díra není na Spitzerově snímku vůbec rozlišena, obklopuje ji do ní padající materiál, který je zdrojem ohromné energie pohánějící relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 historický snímek černé díry
  6. HubbleSite.org: Black Hole-Powered Jet of Electrons and Sub-Atomic Particles Streams From Center of Galaxy M87

Štítky: M81, Černá díra, Horizont událostí


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »