Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem superhmotné černé díry, jejíž obraz vůbec poprvé pořídil dalekohled horizontu událostí. M87 je obrem v Kupě galaxií v Panně a na tomto infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je tato velká galaxie zobrazena modře. I když se M87 jeví téměř bez nějaký útvarů a vypadá jako mrak, tak Spitzerův snímek zaznamenal detaily relativistických výtrysků, které vyvěrají z centrální oblasti galaxie. Výtrysky samotné měří tisíce světelných let a jsou vidět na vloženém obrázku vpravo nahoře. Jasnější výtrysk vpravo se k nám přibližuje a je k nám blíže. Na opačné straně rázová vlna vytvářená jinak neviděným vzdalujícím se výtryskem rozsvěcuje slabší oblouk materiálu. Vložený obrázek vpravo dole je historický snímek černé díry a zde je vidět v kontextu ve středu obří galaxie a relativistických výtrysků. Superhmotná černá díra není na Spitzerově snímku vůbec rozlišena, obklopuje ji do ní padající materiál, který je zdrojem ohromné energie pohánějící relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 historický snímek černé díry
  6. HubbleSite.org: Black Hole-Powered Jet of Electrons and Sub-Atomic Particles Streams From Center of Galaxy M87

Štítky: M81, Černá díra, Horizont událostí


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »