Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem superhmotné černé díry, jejíž obraz vůbec poprvé pořídil dalekohled horizontu událostí. M87 je obrem v Kupě galaxií v Panně a na tomto infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je tato velká galaxie zobrazena modře. I když se M87 jeví téměř bez nějaký útvarů a vypadá jako mrak, tak Spitzerův snímek zaznamenal detaily relativistických výtrysků, které vyvěrají z centrální oblasti galaxie. Výtrysky samotné měří tisíce světelných let a jsou vidět na vloženém obrázku vpravo nahoře. Jasnější výtrysk vpravo se k nám přibližuje a je k nám blíže. Na opačné straně rázová vlna vytvářená jinak neviděným vzdalujícím se výtryskem rozsvěcuje slabší oblouk materiálu. Vložený obrázek vpravo dole je historický snímek černé díry a zde je vidět v kontextu ve středu obří galaxie a relativistických výtrysků. Superhmotná černá díra není na Spitzerově snímku vůbec rozlišena, obklopuje ji do ní padající materiál, který je zdrojem ohromné energie pohánějící relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 historický snímek černé díry
  6. HubbleSite.org: Black Hole-Powered Jet of Electrons and Sub-Atomic Particles Streams From Center of Galaxy M87

Štítky: M81, Černá díra, Horizont událostí


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »